Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Archivace
Tak si myslím Petře,že Ti tahle diskuse moc nepomohla,ale ideální archivace neexistuje,můžeš jen snižovat rizika-třeba zálohovat dvakrát na různá média.Slyšel jsem ještě o možnosti zálohovat soubory po internetu na vzdáleném serveru,ale nevím,jestli to není realita teprve blízké budoucnosti.Nebo už o tom někdo něco ví ??
Re: Archivace
Takže, zabývám se videem přes PC cca 3 roky. Compl mám po různých výměnách a upgrade cca 12 let. Na HDD mám šuplíky a s každým novým compem nebo i jen tak kupuji HDD. Dokonce mám i původní HDD Maxtor 500 MB z roku 1991. Celkem k dnešnímu dni mám asi 6 HDD od 500 MB do 120 GB. Za celých 12 let mi ani jeden neodešel a to je v šuplíkách měním každý den. Už to tu někdo psal, zálohuji video na HDD v MPEG2 pro další editaci. Dále to samé (i v originál AVI z miniDV) zálohuji na DVD-R nebo +R. Za 3 roky záloh na DVD jsem zavrhl noname + teď poslední dobou i částečně Verbatim (asi špatné serie). Jediné DVD, co mi vydrželo až do teď je původní TEAC, co byl u pálidla a takový ty modrorůžový Verbatimy a TDK. Už mě to několikrát nachytalo , tak namátkově 1x za 3 měsíce dělám revizi DVD-video a přehraju je v playeru. Dále kromě zálohy MPEG2 ještě po randeringu dělámi 2x DVD-video (1x do playeru + 1x do skříně). Celkem tedy minimálně 3 DVD podle formátu a vellikosti souborů. Co se týká zálohy na pásek, asi mám smůlu, ale ani Sony ani TDK či Panasonic mi nevydržel beze změn ty zmiňované 3 roky. Vždy se na pásce zhruba ve dvou úsecích objeví kostkovatění - a zrovna tam, kde je extra záběr. Takže po nahrátí ihned ven z kamery a zpracovat! Ještě uvedu, že mám možnost používat až 4 kamery (2x Sony, 2xPanasonic - málo jeté), takže ty pásky taky moc nee. Diskusi zdar.
Re: Archivace
Preco sa odvolavate na Verbatim, ako keby to bola nejaka referencna znacka? Su to obycajne standardne media niekde v strede pola. Ked sa pozriete na to, ze niektore CD/DVD Verbatim media su vyrobene od Taiyo Yuden Company Ltd. (v sucastnosti vyroba s najlepsim renome), cez Mitsubishi Chemicals Corporation (tiez celkom dobra), Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., az po CMC Magnetics Corp., asi si domyslite, ze kvalita moze byt rozna. Jedine, co kolko-tolko drzi znacku Verbatim nad vodou je snad to, ze si zatial neavaju robit svoje media v Moser Baer India Limited (co je naozaj fabrika na shity). No aj keby to bola jedna a ta ista vyrobna, stale velmi zalezi od farbiva, od prevadzkovych parametrov a podobne. Na zaciatku vyrobnej fazy este nie su uplne stabilizovane prevadzkove parametre (teplota, konzistenia, tlak a pod.), lenze vramci efektivnosti vyroby nie je mozne takto vyrobene media jednoducho vyhodit. Proste koncia niekde v akciach supermarketov. Po case sa parametre ustalia, media z tejto fazy byvaju najkvalitnejsie. Potom uz pride k strate chemickych parametrov (objavuju sa necistoty, klesa koncentracia,...) ale stale sa z toho este nieco da vyrobit a predat... Cize je to niekedy vabank, pretoze ak nejake media kupujete, neviete ani len fabriku, kde to bolo vyrobene (v tom lepsom pripade Vam to sw precita az doma v napalovacke) a uz vobec nie vyrobnu seriu odkial medium, ktore v obchode idete kupit pochadza. Takze nie je Verbatim ako Verbatim, a ani ten najlepsi Verbatim nie je nejaky top produkt. Sam pouzivam Verbatimy na bezny zapis a prenos. Na archivaciu ich obcas pouzivam tiez, ale skor ako zalohu zalohy..
Re: Archivace
Petře, nabízím ti svůj pohled na věc. Jelikož mi nevadí nepatrná ztráta kvality při kompresi na DVD formát (s vysokým bitrate a kvalitním komprimačním programem je to opravdu téměř k nerozeznání i na projektoru), tak mi to vychází cca 1 hod = 4,5 GB. DVD formát je navíc použitelný v každém DVD playeru. Ukládám na dva HDD paralelně (pro případ co nejvyšší jistoty - rodinné nahrávky). Dnešní HDD mají běžně záruku 5 let a tak mi aspoň jeden určitě těch 5 let vydrží a pak už budou dostupné další možnosti. Zpětné nahrání na pásku má jednu nevýhodu - nenahraješ tam strukturu s menu. Média DVD můžou sloužit místo toho druhého HDD, ale jejich časová stabilita je hodně nejistá - řada lidí se spálila i s pověstnými Verbatimy.
Re: Archivace
Bigbadjohn - diky za nabidku na informace ohledne spolehlivosti a stalosti zaznamu na jednotlivych medidich. Chtel jsem ji vyuzit, ale nejde mi odeslat email na Vasi adresu. Zde je moje : phe@email.cz Moc prosim o zaslani onech informaci. Patri Vam muj velky dik. :-)
Re: Archivace
Vsem moc dekuju. Moudry z toho prilis nejsem, je to pro laika casto spanelska vesnice, nicmene i ja tihnu k tomu vse nechavat na paskach. Hlavni argumenty nejsou technicke - malo casu, nechci zatim nic strihat, vse, co natacim o svem prckovi mu jednou chci ukazat, byt vim, ze se na to nebudeme divat kazdou nedeli, takze odpada nejake casove narocne hledani, nedostatek fantazie ohledne efektu, laicka uroven, atd. Jen chci mit jistotu, ze mi zaznam vydrzi nejakych dvacet i vice let, nejlepe furt. Treba se za nejaky cas rozhodnu vymenit sve PC a vse jeste zalohovat vypalenim na DVD (HDD jsem po vasich prispevcich vypustil). Primarne mi jde o archivaci, nemam zatim ambice strihat dokumentarni video na profes. urovni. Doufam, ze tohle mi pasky splni a za nejaky cas se uvidi. Diky vsem jeste jednou.
Re: Archivace
Nuz toto je velmi vazna tema, ktorou sa zaoberam uz velmi dlho. Skusim to zhrnut: Pasky: + dobry pomer cena/kapacita, - casovy pokles magnetickosti, sekundarna indukcia medzi zavitmi pasky (tzv. presluchy), katastrofalne pristupove doby. HDD: stale prijatelna cena za 1 GB, ale HDD su dost rizikove - casto odchadzaju; ked uz HDD, tak jednoznacne zapojene do RAID. DVD: zial realita ukazuje, ze casova stabilita DVD+R/RW, DVD-R/RW je daleko nizsia nez slubovane teoreticke hodnoty, dovolim si tvrdit, ze je priam uboha. Existuju nekonecne diskusie na temu medii, mozete mat 2 media tej istej firmy, dokonca mozu byt aj vyrobene v tej iste fabrike, ale v roznej faze vyzoby a kvalita je diametralne odlisna. ODPORUCAM: Ak DVD, tak jednoznacne DVD-RAM je neporovnatelne trvacnejsi nez DVD+/- V ziadnom pripade nekupujte lacne media. Napalene media archivujte v tme a pri nizsej a hlavne KONSTANTNEJ teplote (aspon v ramci svojich moznosti), media zasadne odkladajte do obalov a vyvarujte sa pristupu prachu a necistot. Ako to riesim ja: Dolezite (ale naozaj dolezite) veci mam ulozene na 2 od seba nezavislych pocitacoch, zalohujem si to na DVD-RAM a aj na bezne DVD+/- a konecny produkt si odkladam spatne aj na miniDV pasky. No a co sa mensich dat tyka, zalohujem ich este aj na CD-R/RW, pretoze ich casova stabilita je vyssia nez u DVD. A samozrejme cele to chce kvalitnu DVD napalovacku, zapis primeranou rychlostou (ziadne maximum). A este jeden tip na zaver - skuste profesionalne media HHD.
Re: Archivace
Moc krásné je jak Mia píše, že HDD je téměř nezničitelný, když ho budu po každém záznamu vyndávat a jak na rozdíl od toho je to na pásce uchováno magneticky a tento záznam stárne. A na HDD je to podle Mia asi vypálený nebo co??? HDD opravdu není ideální pro archivaci, to píše nakonec i Eda. Pro rychlé hledání to je sice fajn, ale jinak je to značně riskantní nechávat jen na HDD. Pokud chcete na zálohy používat DVD, tak jedině kvalitní značková, nevybírat podle nízké ceny. Velká výhoda pásky je, že když dojde k poškození (schroupne ji mechanika) tak přijdete jen o ten poškozený kousek. A v žádném případě bych nesrovnával VHS-C s miniDV, je to nebetyčný rozdíl (analog - digitál) Zjistěte si někde, jak archivují profíci (třeba v televizi), zapátrejte a zjistěte si trvanlivost záznamu na DVD (ne tu udávanou výrobcem), zeptejte se někoho kdo s takovými médii často pracuje z jakých důvodu a jak často dochází k poškození (spoustu z těchto informací jsem zde již psal (jako Pavel)) a zařiďte se podle toho. Pokud tyto informace nechcete hledat zde v diskusi (je dost nepřehledná co se zpětného vyhledávání týče) a přesto byste je chtěl vědět, napište mi na můj e-mail, rád Vám je pošlu. Samozřejmě se ty informace dají získat i jinak a jinde, záleží opravdu jen na Vás. Ze všech získaných informací je třeba si udělat svůj úsudek. Každý svého štěstí strůjcem, já si ponechávám natočené originály miniDV kazet i přes obtížné hledání v takové spoustě kazet třeba za deset let. Konečná volba je jen na Vás. Přeju hodně štěstí.
Re: Archivace
XviD: Mít to HDD nezní vůbec špatně... Navíc, pokud se zhroutí disk, většinou to začne jako vadné sektory a téměř všechna data jsou v té době ještě zkopírovatelná. Jakou bitrate tedy použít pro XviD a kolika pass? Dotaz: zachová se v XviD i prokládání a bude se to video pak stříhat úplně stejně jako DV formát? DVD: Na DVD bych všechno zálohoval jedině 2x a ještě bych to každého čtvrt roku kontroloval, už mě zklamaly i DVD od VERBATIM, koupil jsem nějakou vadnou sérii, a měl jsem po datech, na DVD už nikdy... TAPE: Co se týše pásek, je doporučeno je jednou za půl roku až rok přetočit...
Re: Archivace
mia -----na 160GB HDD = cca 100h videa v AVI/XviD/720x576 k nerozeznání od originálního AVI v (mini)DV! a tedy cca 20,-Kč/1h :-) -----Ale HDD není vhodný na bezpečnou archivaci!!! Jen pro rychlý a snadný dosah a vyhledávání (díky popisu jako Mp3) spousty vlastního (home) videa :-) -----Na DVD-R pak vejde cca 2,5h!, tedy dejme tomu zančkové medium a relativně bezpečné, co se dlouhodobé životnosti týče (kdy ležením v šuplíku vydrží skoro věčně, narozdíl od pásku, které slábne zmagnetování!!!) a tedy za cca 20,-Kč a tedy cca 8/1h :-) -----A nevidím důvod udělat pro sichr 2 kopie na DVD-R (jedna pracovní a jedna jen archivní!) přímo s AVI/XviD soubory, popřípadě i v souboru co generuje přímo kamera: v AVI/DV kodeku (\"jen\" sice 20min, ale pro důležitý záběr je 20,-Kč prkotina!). Kdykoliv později z toto můžete udělat i DVD-video kompatibilní s kudrlinkama(titulky, přechody a j. blbiny pro dokument nepodstatné...) a přepočíst(renderovat) do MPEG-2 a s pěkným chaosem na mediu DVDvideo kompatibilní standartu ISO..., kdy i kvalita vezme trochu za své-především zvuk... -----Každopádně nezdá se vám, krom sichr záloh na DVD-(+)R, boží (boží=dokonalé) mít díky AVI/XviD (Xvid před převodem zvolit i deinterlaci! a nastavit datový tok alespon od 4 až 6Mbps! a né přednastavených často jen na 0,6Mbps..., a zvuk v originálním Wav 48kHz/16bit!!!), veškeré svoje video na HDD s možností rychlého vyhledání a přehrání a hnet zase rychlého přeskočení (a né přetáčení jako u pásky nebo stolních přehrávačů...) s možností ve zlomku sekund hnedle kousek v ideální(!!!) kopii doslova uříznout kousek videa, nebo smazat nechtěné choulostivé :-) a hnet znovu popsat, nazvat nějak (např. Pád do vody), podobně jaako audio nebo dig. fotografie?!!!
Re: Archivace
HDD 160GB za 2300,Kč = 11,5 hod. záznamu. Tzn. 1hod.za 200,-Kč.Když budeš po každém zálohování HDD vyndávat (výsuvný šuplík),tak je téměř nezničitelný. Páska na rozdíl od toho jako každý magnetický záznam stárne-na mých 15 let starých VHS-C je to znát(i když je to analog).A pozor páska se může v mechanice zamotat-hlavně při přechodu z chladu do tepla a násleném orosení unášecích koleček !!
Re: Archivace
Diky za odpoved. Po turbulencich ve svych nazorech (dle stupne poznani :-) se spis klonim k paskam. Je zaznam na pasce vecny ci se muze casem zhorsit napr. vlivem starnuti pasky ?
Re: Archivace
Pro archivaci bych to nechával na páskách, 100Kč za hodinu záznamu není zas tak mnoho. Nechávat avi soubor v PC není moc rozumné, hodina má 13,5 GB nehledě na možnost havárie disku. Pro běžné prohlížení bych to sestříhal a vypálil na DVD.Sám mám ideu, že bych něco chtěl sestříhat v PC a hodit zpátky na kazetu, ale zatím jsem se k tomu nedostal.