Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Pinnacle10: ukládání
Eda: ano myslim tim kamery a DAT rekordery
Re: Pinnacle10: ukládání
Kraken: DVD-Audio na PC je skutecne asi hlavne o SW - Creative Labs ziskali jako jedini licenci na dekryptovani DVD-Audia a prehravani MLP na PC. Otazka je jestli to MLP a dekryptovani neni implementovano primo na cipu Audigy.
Re: Pinnacle10: ukládání
marts - v profi ve videu a u kamer myslíte těch 48kHz, žejo? Neb ve zvukových studiích se pracovalo již dávno ještě na Windows 95, později 98, ale se zvukovkami s vzorkováním 96kHz a tuším s rozlišením 32bitů, oproti 16bitům u 48.000 a 44.100 Hz, alespon při Recordingu, Mixeringu (míchání) a až při Dowmixingu (sloučení mnoha stop - do sterea či jiných fpormátů) se Downsaplovalo (na nižší vzorkování převáděl při tom sloučení) na 48kHz nebo na 44100Hz. ----------------------Kraken -mám v PC krom SB dvě emerický zvukovky á 10 IN/10 OUT in Real Time (ale i Made In USA, ne Thaiwan nebo China - Echo Layla, sice starší, ale profi se symetrickými vstupy/výstupy!) a improvizovaný studio na starým obecním zámku a o weekendech jsou \"nažhavený\" a do 2x300W 15\" odposlechů , tak taky vím o čem píšeš! :-) A je jasný, že nejde jen o vyšší, vzorkování, ale i sejmutí, bitovou hloubku a jiný způsob mixingu, o kterým ani já moc nevím. A taky si myslím, že zvukovky do PC nad vzorkování 96kHz/32bit nemá smysl a že se jen výrobci poředhání v číslech... hlavně aby tam byl raději také i dobrý šumový odstup u A/D a D/A převodníků!!!!!! ------------SACD jsem kdysi slyšel, ale už si nepamatuji, jak a na čem jsme to přehrávali? Ale audio jako nějakej formát, který stejně sleduje jen ochrany, je nanic! Namíchá, si \"jen\" WAV (PCM) v jakém potřebuji vzorkování a bitové hloubce dle SW a na medium dám zase \"jen\" jako PC data,přímo! a hotovo :-) Kašlite na formáty mimo PC formítu! :-) Prostě free data! :-) Je stím tuším ale jistý problém. Totiž SACD doma ani snadno (cválně!...) nevytvoříte! Je to horší s authoringem a licencemi než u DVDdvidea!........... A vůastně anio DVDvideo formát standartně PC nepřehraje, bez SW simulátoru stolního playeru!... (Power DVD videoplayer a pod.). Ale ano CD audio nebylo tak snadné přehrát čistě digitálně-po IDE rozhrabí a ne šitově po audio kablíku..., ale ani vytvořit, alespon to naštěstí dávno padlo :-) ---------Podotýkám, že nejsem pirát, kterýmu by vadily ohrany, mě vadí jejich dopady - otravování složitostí a omezováním i u vlastních nahrávek audia nebo videa a tím brání masovému používání kameramanům méně zdatným v PC technice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Re: Pinnacle10: ukládání
marts: DVD audio je teoreticky možné přehrát na PC s jakoukoli kartou, podporující vzorkovací frekvenci 96 KHz nebo vyšší. Tedy i s M-audio Delta Audiophile. Potíž je, že je nejspíš potřeba SW přehravač, který patřičné soubory v adresáři Audio_ts umí přečíst. K SB Audigy se už něco takového dodává? Jinak běžné SW DVD playery vždy detekovaly na DVD audio většinou také obsaženou Dolby 5.1 nahrávku a tu přehrávaly. Nevím ale, jak dnes. Naposled jsem to zkoušel přede dvěmi lety. Alespoň je tu ale ta druhá vrstva přístupná. U SACD najde PC jenom CD vrstvu a nehybridní nedetekuje v mechanice vůbec, ikdyž je mechanika DVD.
Re: Pinnacle10: ukládání
Edo, já CD nepodceňuji, ale je zajímavé pozorovat ten propastný rozdíl, když si na SACD přehravači přepnete u hybridních médií z SACD vrstvy na CD vrstvu a to i u obyčejného sterea. Ten prostor a pocit reálné přítomnosti v sále naprosto zmizí a nastoupí opět dojem reprodukované hudby. Jistě není rozdíl jen v tom závratném vzorkování SACD, ale také ve způsobu snímání bez útlumu krajních frekvencí na obou stranách. U toho MiniDiscu bych přece jen oponoval. Dost jsem na něj točil a doslova průšvih nastává u viol, violoncell, tenorů a basů v malé oktávě (kolem 200 Hz). (A není to mikrofonem, s kamerou to nedělá.) Tam jako kdyby zněl zvuk \"ze sudu\" s ořezanými vyššími harmonickými, které jsem musel v záznamu vždy dohánět pomocí SW. Je ten zvuk jakoby \"mazlavý\". Co se zvukovek týká, byl bych opatrný. Rozhodně bych nesrovnával SB Live! např. s takovou M-audio Delta Audiophile 24/96. Ten rozdíl znám z vlastní praxe, obě mám v PC. Určitě ale máte pravdu v tom, že má běžný uživatel vlastně i se SB kartami poněkud nadstandardní vybavení. A dají se s nimi docela dobře zpracovávat nahrávky. (:-)) Jen ještě dotaz na konec: Jak přehrajete SACD na PC? Umí to nějaký SW vůbec přečíst?
Re: Pinnacle10: ukládání
48kHz vzorkovani bylo pouzivano v profi oblasti od zacatku digitalniho zaznamu zvuku, mely ho i prvni profi digitalni videokamery - miniDV je jenom odvozenina z profi formatu.
DVD-Audio jde prehravat na PC (ale pouze s kartami SB Audigy), SACD na PC prehravat nelze.
Re: Pinnacle10: ukládání
Mnoo, moc bych sice nepodcenoval ani vzorkování 44100, sice na hraně, proto bylo alespon u kamer posunito na 48kHz, ale přinejmenším vPC zvukovky a editoru umí i 20kHz zobrazit i přehrát jako sinusovku a ne obdélníkový údaj, tedy jediný lupnutí, jetsli mi rozumíte? Totiž tak jako se v grafice pracuje s Beziérovým režimem konvexnosti akonkávnostikřivky i když je z málo údajů-bodů, takpracuje i D/A převodním zvukovek, ale i algoritmus MiniDiscu překvapil největší odpůrce pro malou kapacitu media a tím nutnou větší komprimací a menším vzorkováním. Mýlili se! Změření vyšel i okolo 20.000Hz bez újmy! Speciální čip a jeho algoritmus to zvládli! :-) Tedy stolní playery jsou a zůstanou vždy kompromisem... PC zvládne nejen SACD, ale třeba i \"SRAT\" :-) a pod. a je tedy boží a boží=doknalé a zvukovky SB a SB Live! od Creative jsou také boží a prosadili se dnes již i na základní desky jako standart a vzorkují běžně 198kHz!!! :-) (profíci ve studiích by mohli závidět, že i lepčí techniku maj doma v pokoji i malý děcka...:-) )
Re: Pinnacle10: ukládání
Edo, nikde jsem netvrdil, že jste nabádal ke kompresi zvuku. Jen jsem podotkl, že funkce přehrávání mp3 je pro opravdového fandu dobrého poslechu u přehravačů zbytnou. Spíš jsem uvítal, že už některé DVD playery umí už přehrát pětikanálově formát DVD audio a současně i formát SACD. To je k nezaplacení, protože jinak je třeba investovat do velmi drahých hraček navíc. Ikdyž samozřejmě bude jinak přehrávat SACD specielní přehravač Sony a jinak bude převodník fungovat u DVD Pioneer za 5.400 Kč. Ale alespoň že tak. I tak je požitek z poslechu neporovnatelný s velmi hrubým vzorkováním obyčejného CD. (:-))
Re: Pinnacle10: ukládání
Kraken, ucho a oko je sakra rozdíl! Zatímco ucho ošidím (u mnohých) stěží, oko snadno, prostě zrak ošálím a šálí se oficiálně dávno: Telka a její mizerné rozlišení zrnem i úrovní barev a pod.!!!... Ale i kamery a DVDvideo nezaznamenávaj GRB barvy každou složku poctivě v mnoha úrovních, to by jinak měly soubory 1GB/s! Ano za jedinou sekundu 1Gigabajt!.. -----------A já taky komprimuji jen obraz do AVI/XviD a zvuk právě nechávám ve WAV (PCM 48kHz nebo 44100Hz 16bitů), především u dokumentů hudby!!! Já nikde nenabádal komprimovat zvuk!!!!!! Jen obraz! Ani néni potřeba díky chytré a pokročilému komprimátu MPEG-4 (DivX, XviD) se vejde na současné medium DVD+-R cca 2h homevideonudy! To jsem myslel i s nekomprimovaným zvukem! ----------ujištuji Vás ale, že jako zvukař-profík, zkomprimuji nahrávku se sykavkami a činely, smičcy a pod. do kodeku LameMp3 a dat toku nad 224kbIs, natož 256kb/s tak, že poslechem ani na drahé aparatuře nepoznáte rozdíl!!!!! -----------Jo když jsme u té ztráty: na rozdíl od MPEG-2 a Layer3 kodeků u DVDvideo a authoringu skorozadara nemůžu řídit ani datovej tok, u AVI a XviD a Lame Mp3 ano!!!:-)
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Eda: Jako vždy nadšenec každým coulem. (:-)) ALE: MP3 formát jakožto ztrátová komprese znamená VŽDY ztrátu kvality, patrnou hlavně u klasické hudby - typicky zpěv, hluboké smyčce a klavír. A ani vyšší datový tok to nezachrání. Takže já a ostatní fandové klasiky se bez MP3 klidně obejdeme. Pokud bych už chtěl šetřit místem na HDD, pak na audio použiji kompresní program Monkey Audio, který komprimuje BEZSTRÁTOVě a tento formát lze také přímo přehrávat. Komprese je na cca 45% původního souboru *.wav.
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Pro: Ivan S. ---No psaným textem se vyjadřovat je pro mě problém, utíká mi při mém pomalém psaní myšlenka... ----------Pro OSTATNí: Ještě bych Tě doplnil důrazně: Klidně zálohy zpět na pásku, ale proboha i na DVD-R v DV!!!! (alespon nahrubo sestříhané, at je to menší) At to video nemusíte a s novými chabymi sathovat zase hodinu z pásku do PC a ničit mechaniku kamery a použít tuzálohu z pásku fakt jen, kdyby to DVD selhalo!!!!!!!!!!! -------------Dále nesouhlast s tvrzením, že: MPEG-4 playery začínají být v prodeji teprve! Již jsou a dávno a levnější paradoxně než ta bez této podpory!L:-) Začínají je míti lidé doma, to tak ještě souhlasím, ale nepodcenuj lidi, natož mladé (Ti ví co je \"difiks\" -DivX!!!)a taky ber moje tamtamy bijící na poplach, jako varování nekupovat ne-MPEG-4 (DivX-ový) playery, stejně takjako ne ne-Mp3-kový CD přehrávače!!!!!!! -------Apropo, i takoví výrobci jako Panasonic a SONY a Philips a Pioneer a j. již jen doprodávaj NE-divixové playery a již prakticky všechny jejich další produkce MPEG-4/DivX, XviD podporuje!!!!!! Pročpak asi, proč se tim zabejvaj vůbec a dokonce to vyrábí?!!! Protože je to nanic???... :-) :-) :-) -----------Tak tady křičím prostě nekupovat nic bez této podpory a také využívat těchto free \"formátů\", kodeků!!! Prostě PC formát a hotovo! Překažme neustálou snahu SONY i jiných monopolů multimedií, aby stolní \"mašiny\" a PC oddělili! Copak to nevidíte, jak se snaží, aby např. filmy pro stolní mašiny nehráli standartně na PC a naoppak PC formáty odmítají ve stolních přístrojích a jen pod tlakem nás uživatelů rezignují?!!! :-) ---------Blu Ray disk s filmy a HDMI rozhraní pro přenos HD(TV) je další past SONYho a spol.!...
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Jeste srozumitelne shrnuti odpovedi pro puvodni dotaz - je treba rozlisovat dve varianty: 1. ZALOHA = pro archivaci v max. kvalite a pro pozdejsi dalsi zpracovani, pokud by bylo potreba. Pro tohle je jednoznacne nejvhodnejsi rendering do AVI a vysledek ulozit zpet na DV kazetu/kameru. 2. DISTRIBUCE = ulozeni na nejake bezne prehravaci medium, pro podivani na doma, pro pujcovani kamosum a pod. Pro tohle bych volil rendering do formatu MPEG2 (s vyssim datovym tokem, alespon 6-7Mb/s), nasledne nejaky jednoduchy DVD authoring, a nakonec vypaleni na DVD disk ve formatu DVD video. S datovym tokem 6-7Mb/s se na jeden DVD disk vejde cca 1,5 hodiny zaznamu.
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Edo, nekdy bych te chtel potkat OSOBNE, jestli takhle zmatene jen pises, nebo tak i mluvis... Jinak stolni DVD prehravace s podporou MPEG4 zacinaji byt bezne V OBCHODECH, ale nejsou bezne u lidi DOMA. Takze krome zalohy zpet na DV kazetu (nejkvalitnejsi zalohovani, a pripravenost pro dalsi zpracovani nekdy v budoucnu, s tim plne souhlasim) bych jeste porad exportoval do standardniho bezneho video DVD, protoze to je SIROCE kompatibilni se vsim co tak lidi maji doma (a je mi putna jestli to je nebo neni rozdelene na soubory po 1GB, to uz je jen otazka DVD normy). Ze zrovna TY mas doma MPEG4 kompatibilni prehravac nebo PC propojene digitalnim kabelem do LCD TV neznamena, ze to tak maji i ostatni bezni smrtelnici. Napr. ja tohle muzu udelat v praci v kanclu, ale doma mam porad \"jen\" DVD prehravac (bez MPEG4) a normalni CRT TV prijimac se SCARTem (a to jsem do toho docela fanda). Az bude MPEG4 video stejne siroce podporovano jako dnes MP3, vzdy se z te zalohy na DV kazete da udelat novy disk.
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Pro archivaci a další zpracování bez ztráty kvality jedině DV! -------Pro distribuci po sestříhání ani ne do empegů, tím spíše ne do obsatrožního a těžkopádného DVDvideo (i když kompatibilního formátu s většinou starších DVDplayerů, ale MPEG-4 podporující playery jsou dnes již běžné, podobně jako byla situace u audia s Mp3 a CDaudio playery Mp3 podporující!) s kodekem MPEG-2 (a s chaosem souborů, neb Authoring vaše video i když by bylo vcelku nafrahgmentuje po maximálně 0,99GB...), ale spíše bych se přiklonil k AVI a kodeků typu MPEG-4 (XviD, DivX)! Jen bych doporučil raději XviD pro více detailů v drobnokresbě a datový tok alespon 6 až 8Mbit/s, nebo při použití filtru deinterlace (odstranění úrokládání), kdy se sice ztratí mírně ostrost, ale ne více jak u zadarmo MPEG-2 kodeku, je možné jít až na cca 3 až 2Mbit/s -----------------------A při zvolení I-frame Interval (klíčové snímky) např 25, je klíčový snímek každý 25. a tedy každou sekundu, neb video snímkuje s frekvencí 25 obrázků/s (jednotka se pak píše f/s, nebo také fps, jako frejmů za sekundu) je možné i dodatečně video bez zdlouhavého přepočtu a bez další ztráty(!) a rychle střihat jak audio!!! (nejméně však 10 I-frame -při těchto nízkých datových tocích rote pak pod deset I-frame exponenciiálně nárok na dat tok, extrém je možný, klidně každý frejm klíčový! Ale již při 10 je střih možný na méně než 1/3s :-) ) ------------------------AVI/Xvid(DivX) je defacto taková obdoba Mp3 u audia - \"videoMp3-ka\" !!!(videoempétrojka) :-) a DVDvideo spíše CDaudio formát...:-(
Re: Pinnacle10: jak ukládat
Zkus mrknout sem: http://tvfreak.cz/modules.php?name=News&file=article&id=998