Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Přetočení filmů - rada
Re: Přetočení filmů - rada
osobně bych použil vše.. pokud to jsou rodinné fotky a záběry, tak každý odpustí a oželí trochu kvality/nekvality.. Jestli je záznam 16:9 pravých či roztažených (anamorf) neřešte... obraz je koukatelný pouze v 16:9 výstup. Takže celý projekt nastavte 16:9, záběry z PanassonicuGS500 budou OK a zbytek buď ořežte nebo upravte, jak jsem naznačoval dříve. Není důležité jak se dopracujete k výsledku, ale výsledek samotný..-))
Re: Přetočení filmů - rada
Díky za cenné rady. Asi udělám na zkoušku kousíček, abych viděl výsledek. (vnoučata posoudí). Nevím pouze, zda materiál z PanassonicuGS500 je pravé 16:9, nebo natažené 4:3. Trochu problém dělají fota (asi rok 1930, letiště Nitra), které byly kopírované z negativu 4.5 x 6cm. Tam budu řešit otázku, zda použít, nebo oželet.
Re: Přetočení filmů - rada
Jen doplním, že dnešní HDTV konečně vysílá permanentně 16:9 a starší záběry mají již na straně studia přidávány černé pruhy po stranách (a nebo i barevné, či dynamicky se měnící barvy dle převládající barev kraje obrazu, jakoby pokračoval do celé šířky obrazovky 16:9 ale rozmazaný). Tedy něco jako Letterbox (pruhy již natvrdo v obraze dole i nahoře), který je ale pro kombinaci: staré SDTV vysílání 4:3, ale obrazovka 16:9 naprd, neb budete mít uprostřed velké obrazovky jen malý obdélníček obrazu olemovaný dokola černou -svislé pruhy generované telkou a vodorovné ve videu..., čož TV řeší zoomem ab yonojí vyšlo jakoby mimo obrazuovku ale ta kvalita obrazu pak...), ale pro změnu jsou po stranách :-) To je pro změnu na prd pro staré obrazovky 4:3, viz obr: http://hdv1.sweb.cz/Nova16ku9...1.JPG Důkazem že jsou pruhy natvrdo v obraze již ze studia je logo TV zasahující až do nich, vodorvné pr změnu generuje telka. Ale takové čtveraté (4:3) obrazovky už brzo nebudou ani ke koupi, tak na ty prdme ;-) Stejnak je to jen pro HD Video i když staré fotky také nezachranuji scanováním do malého rozlišení a jen černobíle, al enaopak do vysokého a barevně! tedy jeli to staré video skvost co z atu námahu stojí, klidnw bych jej, to z filmu nasnímal v HD, to v SD převedl na HD Video s vyšším dat tokem a pak teprve s těmi pruhy po stranách, co je 4:3 a lépe se zachová kvalita u toho co je 16:9 poměrem stran ale zapsáno anamorfně (rozlišením také jen 4:3...). Ale bacha na prokladání!
Re: Přetočení filmů - rada
to je otázkou .-). Každý záběr točený 4:3 se dá převést na 16:9, ale jde o tzv. ořez. Jednoduše řečeno, již tak z málo kvalitního materiálu se uřízne horní a dolní část obrazu do formátu 16:9, respk. se přes ně dá černý pruh, aby záběr budil dojem formátu 16:9. Nebo obráceně, záznam 16:9 se dá oříznout na stranách. Osobně bych asi spíš nechal film v 16:9 a doporučil fintu, protože předpokládám, že jde o rodinné záběry za dlouhá léta na zpět, že bych pro ty starší záběry 4:3 vymyslel nějaký hezký rámeček, jakoby obraz (rámeček) TV, plátno v kině s bočními oponami nebo tak podobně, který by pasoval na formát 16:9, ale v něm by byly ty záběry 4:3... Prostě zamaskoval bych rozdílnost formátů jen grafikou. Samozřejmě důležité je co to bude za záběry a jak a kde se budou prezentovat, aby to pak nepůsobilo laciným dojmem.