Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Natáčanie lietadiel
25p má smysl točit například u připravených záběrů nebo v případě, že snímek je určený výhradně pro internet (kdy ani v budoucnu neplánuješ jiné využití pro internet natočených záběrů - jde například o krátkodobý projekt malého významu, případně jde o práci na zakázku, kdy stejně nevlastníš práva k záběrům). Pak je zbytečné točit 50i.
Jakmile ale točíš pro víc účelů (například primárně pro sebe a až pak pro internet, nebo pro TV a pak až pro internetovou prezentaci), pak je lepší točit 25i (50i aneb padesát půlsnímků), případně 50p, pokud kamera umí. Pohyb s padesáti zaznamenanými fázemi působí mnohem plynuleji a lépe se sleduje (záznamy sportovních událostí nemá žádný smysl snímat 25p, pokud máš k dispozici 25i nebo 50p, s výše uvedenou výjimkou). Pro internet to pak přepočteš při exportu.
Re: Natáčanie lietadiel
Přidám se k diskusi.
Reaguji na pavel1 poslední odstavec který mi je jasný, ale to je mat. natočený. Poté pokračuje zpracování! Do čeho vyrenderovat nat. mat.? 50i natočit pro plynulost, pomůže to, když to budu muset vyrenderovat do 25p? Nebo přepočet z 50i na 25p je lepší? Diky.
Re: Natáčanie lietadiel
V případě potřeby zařadit ND filtr. Tzn. pokud se čas díky díky světelným podmínkám nedaří držet na požadovaných hodnotách (dochází k přeexponování)
Re: Natáčanie lietadiel
Díky, hodne ste mi objasnili.
Re: Natáčanie lietadiel
To je vyčerpávající odpověď, prakticky není co dodat.
Podtrhnu jen dvě věci - zaprvé "typ záznamu" má několik parametrů, např. rozměr, snímkovou rychlost, proklad, barevné vzorkování, typ komprese, atd. Snímková rychlost udává počet celých snímků, ty mohou být neprokládané nebo prokládané, to značí písmenko za číslem snímků (25p, 25i často u HD značený nesprávně jako 50i).
To je něco jako systémová hodnota, zaznamenaný snímek se zobrazuje daný čas na TV.
Čas závěrky je čas expozice čipu. Tzv "nativní čas" je ten systémový, tedy u záznamu 25p to je 1/25, u záznamu 25i (50i) je to 1/50. V tomto případě je čip exponovaný prakticky maximální možnou dobu (krom krátkých okamžiků, kdy se náboje čtou). Kratší čas (např 1/100) znamená, že čip je exponovaný dvakrát kratší dobu (než je nativní čas), což například prospěje prokreslenosti rychle se pohybujících objektů. Ale jak napsal Smite, při kratších časech hrozí "strobo" efekt, tedy cukání objektů v pohybu, chtějí taky dostatek světla (jinak hrozí tmavý obraz, po zesílení šum).
Delší časy než nativní, např. 1/25 u 25i(50i) znamená, že několik snímků (půlsnímků) záznamu bude mít společnou obrazovou informaci - pohyb bude velmi mázlý (a znatelně strobovaný, neplynulý).
A za druhé - pro stíhačky bych navolil čas závěrky 1/100, pro pomalá vrtulová letadla a vrtulníky čas 1/50. Točil bych do 50i, pro lepší plynulost pohybu.
(samozřejmě s vypnutým autogain a s nastaveným manuálním gainem -6dB = minus šest decibel, ne plus).
Re: Natáčanie lietadiel
Ještě dodám:
1. Při špatných světelných podmínkách se dá samozřejmě použít i delší čas závěrky. Při 25p se používá například 1/25s. Tady už se ale může pohyb dost rozmazávat.
Naopak pokud je záměrem natočený záběr následně zpomalit, doporučují se kratší časy, klidně i 1/200, 1/500 a výš, pro minimalizování pohybové neostrosti.
A ten šum v obraze, který vznikl při použití velmi krátké závěrky 1/500s, navíc v šeru, je daný tím, že už zřejmě nebylo možné více otevřít clonu, a tak se automaticky nastavila vyšší citlivost (u kamer většinou v dB, foťáky ISO), aby se záběr správně exponoval. A vyšší citlivost s sebou nese zvýšený šum v obraze. Pokud by se správně použil čas závěrky 1/50s, stačila by mnohem nižší citlivost, což zřejmě správně vyhodnotila automatika Canonu HF200.
2. Stroboskopický efekt při použití krátkého času závěrky se samozřejmě projeví tím více, čím je v obraze víc pohybu.
Re: Natáčanie lietadiel
1. Závěrku nechat při běžném natáčení na 1/50s, při rychlejším pohybu možno zvýšit třeba na 1/100 nebo o něco kratší, aby nebyl pohyb tolik máznutý. Čím kratší čas, tím je ale větší riziko, že bude pohyb na výsledném videu stroboskopicky rozfázovaný - nebude plynulý. Obecně se doporučuje, pokud to není nutné nebo záměr, aby byla závěrka otevřená zhruba polovinu doby, která je vyhrazená na jeden snímek při dané snímkové frekvenci. Tedy při 25p používat 1/50s, při 50p možno snížit na 1/100s. Já používám při 25p i 50i čas 1/50s.
2. Když je snímková frekvence 25p, znamená to, že se natáčí 25 celých snímků za sekundu. Při promítání/přehrávání je tedy každý snímek zobrazen po dobu 1/25s. Při natáčení musí v této 1/25s dojít k exponování daného snimku. Pokud je závěrka nastavená na 1/250s, otevře se na tuto dobu a dojde k expozici. V další 1/25s se opět závěrka na kratičkou dobu otevře, exponuje, a bude čekat na další "políčko".
Při přehrávání záznamu 25p se závěrkou 1/250s dojde každou 1/25s ke zobrazení pořízeného snímku. Tento snímek ale už nebude zobrazen jenom 1/250s, ale celou 1/25s. Snímek bude ostřejší a nebude mít velkou pohybovou neostrost, takže ten následující vůči němu jakoby poskočí = proto ten stroboskopický efekt. Pokud by se natáčelo 1/50s, bude každý ze snímků trochu pohybově máznutý a návaznost mezi nimi bude vypadat mnohem plynuleji.
3. Univerzální filtr na ztmavení oblohy i při pohybu kamerou mě nenapadá. Polarizák funguje dobře, ale je závislý na úhlu natočení vlastního filtru a úhlu, pod kterým se natáčí. UV filtr trochu eliminuje rozptyl světla na jemných částečkách v atmosféře, ale efekt není tak výrazný. A barevný filtr - například oranžový pro ztmavení modré oblohy - se používá spíš v černobílém záznamu.