Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Děkuji "milda.sr", konečně se našel někdo,kdo mi obsahově odpověděl tak, jak jsem očekával. Ještě jednou díky ! janmodell
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Doplnění -někdy se také dočtete, že se tomu pixelu -RGB trojbodu, srávnějí říká: subpixel
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Nejen pro pana Vierzbowski - v matematice se používá pojem bod, ideální bod a tím je v IT co se matematického zápisu obrazu, jako defacto grafu týče, 1 pixel. No a u barevného obrazu pak defacto trojbod RGB, ale bere se stále jako 1 pixel (px). Jako jeden barevný pixel! Né jako tři jednobarevné pixely. (Jasně že technicky u elektroniky, která s obrazem a el. signálem pracuje, pak pro změnu ano! To nás ale netrápí tak do detailu technicky, nás to zajímá spíše jen matematicky a né co v kameře a PC elektricky probíhá. Podobně prostě když hejbnu myší mě nezajímá co za výpočty v PC fyzicky probíhá, rozumíme si jak ro myslím? Já jako uživatel PC mám prostě ideální barevný(!) jeden(!) pixel., bod.)
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Stařeček v tomto vlákně kdysi napsal: Stříhat dvě, nebo několik různých kvalit videa, tedy např.SD+HDV+HDV2 je např. v AVID Liquid 7.2 zásadně možné. Timeline je obecná a je na ní možno umísovat prakticky libovolná videa či fotografie. Konec citátu. Myslel jsem, že to je snad samozřejmost. Sám někdy ve Vegasu do různých stop naplácám kdeco. A to jak nahoru do obrazu, tak i dolů do zvuku.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Naprosto souhlasím s Pave1. Mám hodně velké zobrazovadlo HDTV a nad technickou kvalitou obrazu z malé HDV Canon HV30 každý žasne. U dospělých kamer typu A1 je to už samozřejmost, o tom žádná. Mimochodem, analogové vysílání je na drahé HDTV mizernější než na staré dobré "bedně" Grundig.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Přispěji svou troškou - vše výše řečené (k rozlišení) pochází také z dlouhodobé praxe, také žádné teorie :-) (především jde nejen o srovnání SD vs HD kvalita, tam je to celkem jasné už na první pohled, ale porovnání dvou různých SD signálů nebo porovnání dvou různých "HD kvalit" - z různě kvalitních kamer; tam to pak je také zajímavé, pokud zrovna nešajní SLunce ostošest). Souhlasím ale velmi, že pro plné projevení se HD kvality je dobré sledovat obraz na nějaké větší úhlopříčce - minimálně 80 - 100cm. Tam se pak rozdíly naplno projeví, podle kvality zobrazovadla.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Rád bych se vmísil do této diskuze s dotazem, ke kterému mě "vyprovokoval" Edův příspěvek a to, že u lepších digi-foáků, je 1pixel na snímači=1pixelu na obrázku. Doteď sem žil v přesvědčení, že na ten 1 pixel na obrázku je potřeba (a to jak u kamer tak u foáků) pixelů více, protože každá z buněk je nastavena na jinou barvu, a pak se vše interpoluje přes Bayerovu masku. Jedinou vyjímkou z pravidla jsou pak snímače Foveon X3, kde jsou nad sebou 3 vrstvy buněk a každá vrstva má "svoji" frekvenci - takže Bayerova maska není třeba. Takže jak to tedy s tím výsledným rozlišením je ? (po technické stránce můj dotaz není úplně ok, ale nad tím snad odborníci přimhouří oko a laiko to ani nepostřehne)
Re: Rozlišení videokamery v praxi
To janmodell a správce. Vracím se ke kořenům. Rozdíl je markantní. Já totiž udělal praktické srovnání a nežiju jen v teoretické rovině. A už jsem to tu i psal. Vzal jsem záběry, které tu měl správce z HG21 (AVCHD 1920x1080) a spojil se svým záznamem (PAL 720x576 z miniDV) a to tím stylem, že jsem do toho AVCHD vložil postupně za sebou PAL v původní velikosti, pak jen zvětšeně pouze na řádky a nakonec plně do AVCHD a nechal ten PAL zdeformovat, aby měl 1920x1080. Nechal jsem to vyrenderovat jako AVCHD a vypálil na DVD(BR nemám). Následně jsem s tímto dývkem navštívil dva místní prodejce (ne ty hyper-super, ale fandy), kteří mají jak příslušné televize HD, ale i přehrávač, který má fullHD výstup, zdůrazňuji přehrávač s fullHD výstupem(HDMI). I oni užasli jaký je rozdíl mezi PALem a fullHD zpracovaným doma. Pokud to chcete vidět na vlastní oči, tak si to takto musíte udělat. Pak ale musíte ke kameře a televizi pořídit i ten přehrávač, protože jinak to nemá cenu, případně externí multimediální HDD. A nebo si to pouštět z kamer střídavě přímo do televize a nebo mít v PC HDMI výstup a napíchnout do televize. Teoreticky jsem ochotem to svoje DVD poskytnout.
Re: Rozlišení videokamery
kořen diskuze je zcela věcný :-) . Jde o to, že Eda správně (by svérázně po svém) upozornil na fakt, že mizerný obraz s dobrým zvukem (při kvalitním obsahu) lze konzumovat, naopak je to už podstatně horší (moralizování, že tím napadá postižené, které použil "jako příměr", pokládám za vrchol nevkusu, proto ta příkrá reakce). K podstatě té otázky o rozlišení kamer už bylo vše výše řečeno, ale k tomu zvuku vs obrazu - zkuste povyprávět někomu cizímu příběh filmu, od kterého jste viděli pouze obraz bez zvuku, a naopak děj jiného filmu, kde jste slyšeli pouze zvuk. Výsledek nechte posoudit někoho nezaujatého (je to jistě zajímavá okolnost vnímání aidovizuálních příběhů).
Re: Rozlišení videokamery
Chlapi, zkuste se vrátit do kořene diskuse - pokud si po sobě znovu přečtete vzájemné (lehké-li) ataky! Není přece možné, abychom "ztráceli ni" kvůli tak malicherným sporům, neřkuli dokonce kvůli subjektivnímu vnímání pojmů "výletů", že... :-)
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Stařečku, pro mne jste svůj kredit (slušného člověka) ztratil. Nemám rád plané moralisty. Co se týče mého vmísení do této diskuze, bylo zcela věcné, narozdíl od toho vašeho. Prosím, vynechte mě už ze svého poučování (např. o prospěšnosti výletů, zrovna od vás tohle působí skutečně už směšně. Pardon).
Re: Rozlišení videokamery v praxi
starecek -s tím fotoaparátem nemáte pravdu obecně! Netvrdím že všechny, hlavně né ty levné do velikosti "mejdla", ale mnohé lepší fotoaparáty maj v nativním rozlišení CCD i fotky!!!!! A maj pixel CCD přeně na pixel fotky-tedy spíše foto PC souboru a to i při komprimaci JPG, neníliš zvolena ta příliš silná(nižší kvalita, né rozlišení, to je pak interpolováno samosebou...)! ---------------------- Mám starší Olympus 750UZ, jde o 4Mpx elektronickou zrcadlovku s velmi dobrou optikou s potlačením aberace integrovaným ED členem a jakýmsi polarizačním filtrem! (vyruší mi při focení dokonce odlesky předních skel automobilů, snad proto jej používá i policie pro focení hříšníků, co valí v obci příliš rychle, ale i ty co jedou jen nepatrně rychleji... ------------------------- No a ten celokovový malinkatý fotáček má funkci PixelMapping, kde se tím ale pro změnu myslí: zmapování vadných pixelů! Vyfotíte po aktivaci té fce bílou plochu (stěnu, papír), pak černou (zavřením objektivu víčka) a fotoaparát vadný pixel nahradí dopočtenou průměrnou hodnotou barev a jasu dle okolních pixelů. ------------------------- Jinak by tam byla černá nebo velmi jasná bílá a velmi ostrá tečka, přesně o veliksti 1px!!! Myslím už ve fotografii! Tedy to je důkaz, že u něj nejde o nepřímý výpočet obrazu jako prakticky vždy u kamer, čehož je důkaz při umření pixelu to, jak následně vypadá na fotce, tedy po zvětšení, kdy vidím prostě jen vadný 1pixel (jediný čtvereček!)! Né rozmazaný nekonkrétní bod... Tím spíše je ten vadnýpixel znát konkrétně v režimu záznamu nekomprimovaného TIFF-u --------------------------- Jen rekapitulace: kdyby ten fotoaparát počítal obraz nepřímo, jako většina videokamer, vadný pixel by na fotce byl jako chomáš více a né tak příliš výrazných-jasných (R+G+B=100%+100%+100%) pixelů a né jenjako jeden jediný! Podobně jak 1 vadný jasný pixel na LCD monitoru, kdo už viděl? -------------------------- Nemusím snad hledat starší fotku s vadou a někam vystavit výřez , doufám že mi věříte?! Zabralo by mi to dost času najít, neb občas tuto funkci po poučení z nočního focení, udělám a tedy nebude pro mě lehké, netvrdím že ne nemožné, najít takovou vaduv tom kvantu fotek.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Vážený Edo, už před časem jsem tu psal, cituji :"Jo, v pracovnách nadšenců, tam je to samosebou jiné (já např. mám před sebou HPw2408-tedy 1920x1200 a manželka HP LP3065-tedy 2560x1600-kvůli fotografii ...).". Tím se tedy nechci vytahovat, jenom znovu konstatovat, že mne nikdo nemusí přesvědčovat o nutnosti "pro správné zobrazení mít i správné zobrazovadlo". Ale, a tady je ten zásadní rozdíl mezi naším pojetím "kvality videa". Žádný foák ani žádná kamera (z principu snímání obrazu-a progresivní či úplně jiná) nezaznamenává "vstupní obraz" tedy data absolutně-pixel na pixel. Vždy je zde "nějaké" více-či méně dokonalé "přepočítávání", tedy vytváření toho "umělého" obrazu. No a ten se potom teprve samozřejmě dle "nějakého klíče" (komprese DV, mpg2, H.264 ...) ukládá na záznamové médium. No a my ho pak ve střihových programech (více-či méně dokonalých-jaké pak jsou v nich ty převodníky, že?), postříháme. Ono je to např. vidět i na cenách toho SW pro stříhání. Např. takový "Canopus GV ProCoder 3", tedy jenom "mpg převod" stojí 13.078Kč, AVID Liquid 7.2 je za "zanedbatelných" 31.590Kč. A naproti tomu celé Pinnacle Studio je za cca 3.000Kč. Nebude tady asi taky trošku ten rozdíleček v kvalitě výsledku?
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Musím bohužel konstatovat, vážený Pavle, že já jsem odpovídal Edovi, tedy nikoliv vám. Vy sám jste se do téhle Edou vskutku špatně (velice nešastně) nastavené diskuze vmísil. Nemám nijaké stařecké zásluhy, nevím kde jste zase na tohle najednou přišel. Mám jen své názory opřené o svůj život. No a že jsem tu už o něco déle? Závidíte mi snad? A vy zase v klidu " nechte na mě" co mě se líbí. Já vám nic nepodsouvám, naopak, Edovi jsem přál "hezkou relaxaci v hezké předjarní přírodě ...", neníliž pravdou ? To se vám také nelíbí? Kdy jste byl naposled s kamerou venku? Věřím, že to bylo určitě o víkendu. Já také ...
Re: Rozlišení videokamery v praxi
OPRAVA: pohradě=pohrdavě...
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Pro starecek - já tady nepsal pohradě o hendikepovaných, nebo snad ano??? Já jen psal, že hluchota je psychologicky horší a odděluje od lidí, hluchý se nemáže pak zpravidla naučit ani mluvit neb neslyšel anijiné ani nešliší sebe! Slepý si i večer i bez svíčky s vámi pokecá a vyjádří emoce. O to mi šlo. A byla to jen poznámka k lidským nedokonalým vjemům a relativnosti důležitosti zrak vs sluch. A nikým nepohrdám a nésu nabubřelej že já vidím a slyším, doufám, dobře :-) ---------------------- Pixel Mapping jsem snad někde zavrhnul??? NE! Naopak!!! To ale nemění nic na tom, že co se týče zdroje obrazu z kamer, tedy jeho scanování, nechovaj se většinou kamery bohužel jako fotoaparáty, až na vyjímky, jako ta moje progresivní profi JVC a tedy pixel mapping 1:1 je prušen již při scanování obrazu a přepočtem pixelů z CCD u :-( Tedy že pixely z CCD a vístupního videosouboru -přesněji ani klíčového snímku, si neodpovídají!... ---------------------------- To však nevyzdvihuji, ale kritizuji! To je prvoní degradace, další je komprimace... atd... Přidáli se ještě neumění pixelmappingu 1:1 zobrazpoadlo je to na pytel celkově ještě více :-( :-( :-( ----------------------- janmodell -na televizi, tedy CRT TV (prachsprostém obstarožním analogovém osciloscopu...) rozdíl nepoznáte vůbec... -------------------- Na HD Ready LCD TV natož Plazma TV... téměř vůbec. Na FullHD LCD TV a FulHD Plazma (to bych chtěl vidět tu cenu plazmy která je Full, za 1.000.000kč?!... A ještě chodí i drahá 80" od SONY s nádechme do růžova - sních , oblaka...) již poznáte rozdíl ve zdroji videa HD a Full HD, ale jen nevýrazně a spíše jen na testovacích obrazcích... ------------------------------ Až leda a pouze u FullHD LCD TV a LCD PC monitorech nad 1920x1080, ale pouze s pixel mappingem 1:1 a pouze zaručeným výrobcem! To umí až poslednější LCD TV od LG a poslední SAMSUNGy. Plazma zpravdla ne :-( LCD PC monitory zparvidla všechny! :-) LCD TV ale také málokteré!!! Plazmy spíše vyjímečně... --------------------- Rpozdíl zdroje(!) HD a FullHD videa (jeli kvalitní a ostrý obraz) poznáte pouze a jen na FullHD LCD PC monitoru nebo jen některých(!!!) FullHD LCD TV se zaručeným Pixel mappingem 1:1 - tedy ovládáním adresně(!) každého jednoho(!!!) pixelu obrazovky PC grafikou (mřížka obrazu 1920x1080 odpovídá přesně synchronně mřížce obrazovky 1920x1080 a to přesně na jeden každý pixel!!!!!!!!!!!!!) včetně frekvence obrazovky:-) -------------------- Ale opakuji, mnohé i LCD TV si obraz přepočítaj po svém, prokládání neprokládání, progrese neprogrese, rozlišení nerozlišení frekvence obrazovky z grafika bez ohledu na výstup z grafiky... :-( Tedy nechovaj se stejně jako LCD PC monitor, kde se pixel mapping 1:1 zaručuje tak nějak smozřejmě automaticky. LCDTV je více Telka než LCD monitor a musí mít i vnitřní grafiku -co by zobrazovalo na LCD obrazovce, neníli připojeno PC nebo stolní player s interní grafikou z TV příjmu?! No přece interní grafika LCD TV! Ta se ale často nedá obejí ano řpes HDMI(DVI) vstup a obraz především z PC grafiky zkur..., pardon, pokazí :-(
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Stařečku, Eda svá vyjádření jistě někdy trochu "přehání", ale vhledem k zaměření tohoto webu bych jeho vyjádření já neposuzoval tak přísně, jako vy. Já celkem rozumím tomu, co chtěl (tak dojemně nepřesně) říct. A musím říct, že mi tyhle "mladické nepřesnosti" ve formulacích vadí míň, než přehané zdůrazňování "stařeckých zásluh" a plané moralizování (nemluvě o podsouvání překroucenin, kterého se opět dopouštíte - velmi smutně musím konstatovat). Nechte na mě "co by se mi líbilo", momentálně se mi vůbec nelíbí, jak se montujete do téhle diskuze.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Vážený Pavle,samozřejmě, že o vás nevím nic. Vy o mne také nic. Nejsem postižený, ani mentálně ani fyzicky, jen mě je asi o trošku víc nežli vám. Ale, a to je důležité, ve svém okolí mám skutečně několik těch postižených. Nejsem ani zapojený do nějakých těch "pomáhačných center". Jenom s nimi třeba občas chodím na pivko a obdivuji je, jak se krásně baví, i jak se krásně smějí, a přitom mají právě k dispozici "jenom ty ruce". Eda tady tyhle lidi zahodil, že oni to nemohou vnímat, protože, cituji: "Nadarmo se neříká, že hluchota od děluje od lidí, né slepota! Tomu věřím, poslouchat rádio bez obrazu lze, ale TV bez zvuku??? :-(". A vy se ho zastáváte. Né, vy tyhle lidi vskutku neznáte. Já i pro ně dělám svá (jejich) videa či fotky, i oni se koukají (a smějí, pláčou) nad mými webovými stránkami s mými (někdy třeba i jejich) zážitky. Ano, všichni máme "jiný úhel pohledu", jak sám píšete a v tom je to právě to krásné. Představte si, že bychom všichni točili všechno stejně. To by se vám pak líbilo, kdybychom měli, tedy dle vás "všichni stejný úhel pohledu"?
Re: Rozlišení videokamery v praxi
A ještě dodám - "papírové rozlišení" není samozřejmě "všechno" (to je krásný termín :-)) ), ale obecně se dá říct, že se jak fotografové tak kameramani snaží nejen o co nejlepší obsahovou náplň, ale samozřejmě i o co nejlepší možnosu (v té které době dostupnou) kvalitu technickou (použitého média). Druhá věc ale je, že použitá technologie má vliv i na umělecké vyznění nekterých scén, takže zvláš nároční tvůrci se snaží přihlédnout i k "pocitu", atmosféře, kterou na diváka tyto různé technologie působí (a záměrně je podle toho volí). Někdy se režiséři rozhodují i třeba podle počtu trikových scén (Lucas točí na digitál, protože ho to vyjde prostě řádově levněji, než přepisovat jeho pohádky z filmu do počítače a pak je pálit zpět), záleží prostě na možnostech, účelu, postupech, záměru. Ale z úhlu pohledu dnešního běžného rodinného dokumentaristy není asi důvod točit na filmovou surovinu Super8, jiný pohled ale už mohou mít někteří tvůrci, které atmosféra filmů na filmovém materiálu Super8 oslovuje .-) .
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. ANO rozdíl bude vidět skoro HNED. Tedy technický rozdíl, samozřejmě. Každá nová TV (LCD či PLASMA) má v sobě zabudovaný nějaký ten "procesor", který se bude starat o přepočet z toho klasického SD na to NOVÉ super FullHD. Současné TV jsou již povětšinou vybaveny velice dobrými digitálními převodníky, takže ty začátečnické chyby prvních velkých TV se již nekonají. Ale stejně ty dopočítané PIXLY (řádky, sloupce) se nějak projeví v té nedokonalosti výsledného obrazu. Zkrátka, kde nic není ... Ale nezoufat, pokud v tom "starém" videu je nějaký "obsah", bude to určitě dobré. Nebo PIXLY jsou sice digitální podstatou, ale neurčují kvalitu obsahu sdělení. Také se díváte na "Hledání ztraceného času" ?
Re: Rozlišení videokamery v praxi
K tématu - rozlišení videokamery je technický termín. často se měří zvláš pro jasovou složku obrazu (čB signál) a zvláš pro "barvu" (chromu) pomocí technického obrazce, nebo lidské oko vidí poměrně špatně barvy, což výrobci kamer rádi využívají. Kamery často pracují také "se dvěma kvalitami" obrazu - nejprve obraz co nejkvalitněji nasnímají (optikou, čipy, prvními převodníky A/D) a ve vysoké kvalitě dělají první elektronické úpravy signálu (v kamerové části). Následně signál "zmenšují" (komprimují) pro záznam, do už nižší "druhé kvality". Ta první kvalita významně ovlivňuje subjektivní dojem diváka z té "druhé kvality", kvality záznamu. Tak na stejném nosiči (kazetě analogové nebo digitální, profi nebo amatérského druhu samplování jasu nebo barev) můžete mít "různé kvality obrazu" při stejném systémovém rozlišení záznamu (720x576, 1280x720, 1920x1080). No, je to trochu binec, to souhlasím :-)) .
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Stařečku, soudíte lidi dost zbrkle (nevíte o mě nic). Vždy samozřejmě záleží na okolnostech (zda je postižen někdo od narození apod.), ale "hluchota" znamená vlastně odebrání daru řeči. Zkuste se dorozumívat převážně jen rukama, je to velmi obtížné (a možná přijdete na to, že i váš mozek při používání/nepoužívání řeči rozvíjí/nerozvíjí určitá centra). Nesnižuji význam jakéhokoliv utrpení, které vždy (kromě záporů) přináší i jistý "jiný úhel pohledu" na náš svět, což je vždy svým způsobem i dar. Ale o tom tu řeč není. Možná jste stařečku také svým způsobem postižený - rychlými soudy druhých lidí, které neznáte. A možná je to větší postižení, než si připouštíte :-) . Dobrou.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Zjišuji, že můj jednoduchý dotaz na rozlišení videokamezy v praxi rozpoutal vášnivou a poměrně fundovanou debatu. Bohužel na mnou položený jednoduchý dotaz, zda je patrný rozdíl při přehrávání záznamu na televizoru s rozlišením HD jsem až na asi dvě vyjímky nedostal jednoduchou odpověď - tedy je, nebo není postřehnutelný rozdíl.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Ne, a v žádném případě, vážený Pavle. Největší "postižení" je lidská hloupost či blbost! Lidé na vozíku, mentálně postižení, hluší či slepí jsou pro mne ve své velké většině na dalece vyšší úrovni nežli lidé hloupí, tupí či nadutí svou "precizností". Kdo vám Pavle dal tu sílu tohle hodnotit?
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Ale on má tentokrát pravdu (hluchota je opravdu "větší postižení" než slepota, kupodivu víc lidi sociálně a především "rozvojově" odděluje; slepota je bariéra spíš v pohybu, v sociálním kontaku znamená ale menší postižení, pokud okolí pomůže - ač se to tak možná nezdá). S těmi pixely u pohyblivých snímků je to ale vždy rej .-) .
Re: Rozlišení videokamery v praxi
No Edo je vidět, že jste nikdy ve svém životě nekomunikoval s "hluchými", bohužel. Já, narozdíl od vás ano(mnohokráte). I se slepými(ještě víc). Pro "hluché" jsou v TV (i filmech) titulky (někdy popisující přímo i děj). V tom je mě vás upřímně líto, nebo tito lidé jsou ve své podstatě dalece rozumnější než mnozí "slyšící-tedy nehluší". Hluchota či slepota lidi neodděluje, lidi od sebe odděluje lidská hloupost, nadutost, malost či blbost. I Smetana byl hluchý, či snad né? A co to za další změnu ve vašem přístupu k datům? Najednou se vám ti pixélky už nelíbí? Najednou neplatí vaše Pixel na Pixel? Ideální čas na nějakou hezkou relaxaci v hezké předjarní přírodě ...
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Je to tak.Spousta lidí vidí číselný údaj.Ovšem splnit tento parametr není jednoduché.V profi branži 1920x1080 je diametrálně odlišný údaj.Při vzorkování 4:4:4 a kdy je klíčový každý snímek tak jsou nároky na datový tok diametrálně odlišné než u malých dlaňovek, kde je také uváděno stejné rozlišení.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Dovolím si dokončít myšlenku od albona, pro méně znalé a zkušené -tedy to co napsal znamená, že záznam miniDV a komprimace AVI/DV má, tedy spíše měla, vytláčí jej HDV, rezervy v kvalitě záznamu obrazu, ale že k největšímu prznění (ztrátám) dochází již v kameře při přepočtu informací z CCD nepřímo na obraz, tedy enginem a jeho metodou výpočtu interpolací a komprimací, dle konkrétní kamery a výrobce. ------------------------------- Proto mi přišel docela velký rozdíl kvality obrazu nejen při vložení nějaké lepší fotky původně s vyšším rozlišením, ale i mezi malými miniDV dlanovkami a velkými profi kamerami kooor na rameno s pořádným objektivem, velkým CCD a nejspíš i lepším enginem! Ale u SD bylo rozlišení výstupního videa jen 720x576 tedy jen 0,4Mpx přeci jen bída :-) Kdo by chtěl fotoaparát s 0,4Mpx?! --------------------------- Nicméně analogicky se rozdíly v kvalitě obrazu projeví i u HDV i u FullHD záznamu!!!!!!!!!!!!!!!!! Tím spíše, můželi mít komprimát různé kodeky a sílu komprimace neomezenou, tedy i tak silnou, že i když bude mít soubor 1920x1080, tedy 2Mpx, bude obraz nekonkrétní, rozplizlý , neb záleží opět od objektovu přes CCD i na engine - tedy výpočtu klíčového snímku a míry jeho komprimace. Komprimace =lidově ošizení osdtívů barev i zoostření na hranách objektů (rozuměj krácení údajů, PC je jen matematika a obraz graf v ploše XxY :-) ), neb ty generují nejvíce inforamcí - údajů - dat! ------------------ Kvalitu kamery a tedy spíše než jen "rozlišení" kamery (je to jen údaj o Mpx CCD, nic víc to nevypovídá) nebo alespon rozlišení výstupu (HDV FullHDVideo), lze posuzovat raději dle rozlišovací schopnosti! Je to velmi težko a jen subjektivně okem měřitelný parametr a tedy jej nelze udávat, stejně jako hodnocení jídla v restauraci! Lze zkoumat nezávadnost jídla, ale kvalitu -ta je dle chuti a vkusu. A mnoho lidí jsou slepci stejně tak jak někteří snědí salám "Turist" neb ještě hůře - "český" - samá mouka a barva a aroma a maso?! Co to je maso???? :-) Prostě oko i sluch se dá ošálit (oko asi víc a taky, jak u koho!), chut méně a čich a hmat asi nejméně, kupodivu. Nadarmo se neříká, že hluchota od děluje od lidí, né slepota! Tomu věřím, poslouchat rádio bez obrazu lze, ale TV bez zvuku??? :-(
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Máš pravdu Edo, ale jen jsem chtěl naznačit, že například D8 kamera při měření přes objektiv rozlišovacím obrazcem dávala zhruba nějakých 380 řádků horizontálně, z pásku o něco méně a po založení na časovou osu střihového programu je vidět rozdíl v ostrosti.Avšak po vyfocení téhož obrazce a umístění za původní videa (mrtvolky) na časové ose je rozdíl obrovský.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Stříhat dvě, nebo několik různých kvalit videa, tedy např.SD+HDV+HDV2 je např. v AVID Liquid 7.2 zásadně možné. Timeline je obecná a je na ní možno umísovat prakticky libovolná videa či fotografie. Pak už je jenom otázkou, zda-li se nám práce daří a chceme-li tomu věnovat čas.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Pojem- rozliseni kamery, je velmi osidny pojem! Neni to analogicke jak u digifotoaparatu , kde pixdly obrazu (fmtky) si primo odpovidaji a jde i o progresivni scan! Kamery vieoobraz pocitaj neprimo! A zpravidla ne z celeho rozliseni CCD a tedy i z mensi uhlopricky!... Navic prokladane... Tedy rozdelme pojem striktne na: rozliseni CCD a vystupni rozliseni videosouboru a spise pak rozlisovaci schopnost celku na ktere se podepise objektiv i algoritmus komprimace- engine - ten pouze negativne vice ci mene :-( Rozlisovaci schopnost kamer se neuvadi, neb je jen subjektivne urcovana okem... Rozliseni je vsak konkretni tech parametr , ktery dava jen teoreticky predpoklad... Zaruku skyta az co vidim!
Re: Rozlišení videokamery v praxi
bd má pravdu i když žádné komerční kamery nedosahují papírových parametrů.Platilo to jak u SD tak teď u HDV, ale rozdíl je to velký.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
To souhlasím. Jako záměr je to dokonce skvělý nápad. Třeba záměrné střídání dvou různých pohledů (současnost x minulost, mladý muž x stařec). Ale stříhat dokument ze dvou takto rozdílných kvalit bych asi nedoporučoval.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
No zase bych až tak starou SD kameru nezatracoval BD. Občas mě "píchne" např jako malé "očko" v "velikém HD obraze. Tam pak nejde o "kvalitu", ale o zajímavost.
Re: Rozlišení videokamery v praxi
Ano, rozdíl bude až tak dobře vidět, že stejně jako já už na starou kameru ani nesáhneš. Máš-li na mysli snímání akce dvěma kamerami, musím tě zklamat. Ten rozdíl obrazové kvality je příliš znatelný.