Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Sčítání rozlišení.
...nechápu, jak může někdo psát obsáhlé texty naprosto fundovaně a srozumitelně, jako Pavel.. a člověk radostí poskočí, že je o něco chytřejší a nemusí se považovat za id***a, že neporozuměl složitému textu a někdo píše stejně dlouhé texty, ne-li delší, ale je to, jako by člověk slyšel jen spláchnutí ... čím to asi bude... odpovím si sám. Profík typu Pavla je prostě PAN profík a ví o čem píše, chápe pohled nás laiků a dokáže skloubit myšlenku a text (zřejmě asi dobrý oddíl .-)))) )... proč tohle někdo neumí pochopit a neustále píše jako pr**e?! .-))) P.S. jen řečnická otázka... nejde o diskuzi, o kterou v tomto případě nestojím... nechci zde rozvířit nesmyslnou debatu, ale potřeboval jsem to veřejně napsat .-)))
Re: Sčítání rozlišení.
Ještě doplním závěr - obecně se tak absolutně nedá říct, že by tříčipové uspořádání snímacích prvků videokamer bylo nějak překonané, zdaleka ještě ne. Ale pokud technologie časem dovolí namísto tří čipů po 2mil bodech použít jeden (minimálně 3x větší) čip s 6mil body s plným snímáním RGB (pro HD 1920x1080), pak to může být jedna z cest možného vývoje (zopakuju, že 2/3 palce je 9,6x5,4mm, 3x větší plochu čipu si dopočítej). Nevýhodou tohoto uspořádání budou ale především mnohem dražší skla - optika na větší čip je dražší. Limitem kamer tak jako vždy zůstane úrčitá cena pro určitý typ zákazníka, na kterou kamera musí mít vyladěné všechny komponenty, optikou počínaje.
Re: Sčítání rozlišení.
Co se týče rozlišení, tak většina kamer vzorkuje barvy menším počtem vzorků, než jasovku. Tedy ono známé 422 (plyne to z faktu, že lidské oko vidí barevně mnohem hůř, než čb). U kvalitních (profi "cinema") jednočipů (RedOne, Arri Alexa, Panavision Genesis) záleží tak na tom, jestli mají HD nebo 2K nebo 4K rozlišení. Nejlepší z nich mají stejné rozlišení jak v Green kanálu (základ pro jasovku), tak v R a B kanálu (nemají bayer mozaikový filtr ale proužky RGB světlocitlivých bodů). Tedy na tom jednom čipu je 3x víc světlocitlivých bodů, než na jednom čipu u tříčipové kamery (2/3 palce je 9,6x5,4mm, u profi jednočipu je na větší ploše třikrát víc bodů, cca kolem 6mil bodů). Pak jsou tu modely s interpolacemi a dopočty rozlišení, tříčipové kamery používají např. posun zeleného kanálu (snímače) v H směru o 0,5 pixelu, profi jednočipy mají zase nižší počet bodů na čipu (např. F3 od Sony má cca 3mil bodů, což znamená, že nemůže jít poctivé 4K rozlišení v 444, dokonce ani v 422 - je tam nějaký dopočet/interpolace). Tato kouzla výrobců mají různé úrovně provedení, u levných kamer je výsledek jiný, než u drahých modelů (je úplně jedno, zda jde o jednočip nebo tříčip). Co se týče nového "nízkonákladového profi" jednočipu AF100, ten má například horší rozlišení v jasovce, než XH-A1, ale zase umožní lepší práci s DOF. Proto se vždy ptej, jak kvalitní je konkrétní kamera - od optiky, přes snímač, zpracování, komprimaci pro záznam, teprve dobře vyladěné všechny prvky vytvoří kvalitní kameru. Každopádně tříčipové modely kamer v cenách 80-200k (ready to shot) zatím nemají u drobných podnikatelů s širším polem působnosti konkurenci, profi jednočipy jsou stále mnohem dražší, jedinou výjimkou je vlaštovka AF100, která ale teprve prochází první zkouškou u zákazníků. Něco jinného jsou filmové produkce, kde naopak dominují drahé jednočipy (ceny 25k-70k USD za kameru).
Re: Sčítání rozlišení.
A to někdo někde tvrdil, že se pixely pouze tří - RGB kanálů, sčítají??? :-() Podobně u LCD monitorů se RGB kanály nesčítají a pixel (přesněji by mělo být ale subpixel, ale to se nepoužívá pro zjednodušení) čili jeden(!) bílý bod(pixel), nutně tvoří stejně jasné tři(!) RGB body přesněji tři fyzické mikrožaluzie odkrývající každá vždy jen svůj jedno barený filtr R, G nebo B. --------------------------------- A dříve měly 3CCD smysl, neb snímače byly nedokonalé - nevyrovnané v citlivosti na různé barvy a elektronika to tak snáze odděleně dotáhla, ale již dávno velké kvalitní snímače jsou dnes již nejen ve fotácích, ale i kamerách jen po jednom, a s RGB filtry a jaképak maj realistické barvy jak fotky tak video :-)