Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: polarizační a přechodový filtr
SOuhlasím, že pro běžného dovolenkáře se hodí UV (ochrana optiky) a ND4 nebo 8 (pomůže elektronice kamery za jasného slunce, dovolí použít nižší clonu takže obraz je pak znatelně prokreslenější - vlastnost optiky). Ale pokud (například) točíš ryby v akvariu, tak polarizák pomůže od rušivých odlesklů skla (apod použití), gradientní šedý pak dokáže skutečně VÝZNAMNě pozvednout záběry přírody (ano, především statické celky, ale rozdíl ve výsledku je skutečně značný). Takže to chce zvážit, jak a co točíš, jakou estetiku výsledku chceš dosáhnout .-) .
Re: polarizační a přechodový filtr
Svatá pravda! A není s nimi žádná práce.
Re: polarizační a přechodový filtr
Osobně bych k HV30 pro běžné točení doporučil dva filtry. UV a to hlavně kvůli ochraně optiky a pak především šedý ND. Ten je ve slunných dnech k nezaplacení.
Re: polarizační a přechodový filtr
Osobně si myslím, že oba filtry jsou výborné pomůcky. Ale pouze pro fotografy, případně pro kameronadšence, kteří točí např. přírodu a mají čas si pohrát před záběrem s nastavením filtru. Princip přechodového filtru je v tom, že obraz rozdělí na dvě části a jednu část ztmaví (mluvím o ND filtru, nikoli o barevném) a druhou nechá stejnou. Z toho plyne, že pokud dělám s kamerou pohyb, tak musím ten pohyb dělat tak, aby byl přechod využitý správně. Např. pokud mám filtr tak, že přechod je umístěný horizontálně, tak nejde dělat pohyb kamerou ve vertikále. Polarizační filtr polarizuje světlo (jak vyplývá z názvu), takže usměrňuje směr knitání. Ze slunce k nám jde polarizované světlo, ale ve chvíli, kdy dojde k jeho odrazu od různých materiálů (voda, kov, sklo...), tak dochází k depolarizaci a tím pádem k odlesku. A tím, že toto světlo zase zpolarizujeme, tak ten lesk odstraníme. Ale pozor, podle natočení tohoto filtru se mění jeho účinnost a taky podle směru, ze kterého svítí slunce. Takže potom když švenkujete s kamerou, tak se může stát, že na začátku je záběr krásný, barevný, sytý a bez lesků a na konci bude škaredý, bledý... a to mnohdy působí hůř, než když je pořád stejný. Takže osobně si myslím, že to jsou pro kameru běžného laika věci zbytečné a nevyužitelné. Sám mám oba, ale používám je pouze u foáku.
Re: polarizační a přechodový filtr
Gradientní využijí fajnšmekři, kteří se věnují především natáčení přírody (chce čas), polarizační odstraní (někdy) odlesky ze skel vitrín, aut, hladin vod, omezeně v závislosti na poloze slunce dodá sytost modré obloze. Také chce při používání svůj čas .-) .
Re: polarizační a přechodový filtr
Ano, takové filtry samozřejmě existují a pokud nekoupíš nějaké laciné náhražky, přinášejí skvělé výsledky. Otázka je, jestli je (za ty prachy) opravdu využiješ.
Re: polarizační a přechodový filtr
upřesňuji ke kameře Canon HV30