Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Kamera pro umělce...?
Viděl jsem v bazaru Canon C100 mark II za 65.000,-Kč. To je slušná cena, dovolí to profi dokumentární i uměleckou (cine) práci, k tomu dva objektivy z bazaru (18-55mm a třeba 70-300mm) za 20k, baterie stačí neoriginální + směrový mic a drátový či bezdrátový klopový mic na rozhovor (6k).
Pokud je víc peněz, tak třeba FS5 kamera. Z foto GH5 (základ s jedním sklem 70k), A7s II vidí i do tmy (nemusí se tolik svítit).
Takže pro seriozní účely min. 80-100k.
Re: Kamera pro umělce...?
Dnešní točení se dá rozdělit do několika kategorií a podle specifikací pak vybrat techniku. Nejdůležitějšími faktory je cena a způsob užití.
Protože v úvodním příspěvku není specifikováno, nač přesně a za kolik má být ta technika, chytám se stébla a slovíčkařím ... " filmová umělkyně".... mi evokuje filmový, umělecký vzhled videa, tj. přiblížit se max. kvalitě cinema kamer. Dnes jsou toho schopny, v běžných (našich) cenových relacích jen fotoaparáty s funkcí videa.
Samozřejmě už jsou na trhu speciály typu např. Blackmagic Pocket Cinema Camera nebo větší verze Blackmagic Cinema Camera, ale ty jsou na ovládání o chlup složitější, než mnou uvedený výčet VIDEO-fotoaparátů. Takže pro začínající "filmaře" připadají do úvahy nejlépe fotoaparáty i proto, že prostě navrch umí i fotit :D
Každý z nás má jinou představu o finanční náročnosti, tak jsem uvedl hrubý přehled nejpoužívanějších a nejvhodnějších fotoaparátů. Není náhodou, že v těchto končinách se nejvíc vybírá v podstatě jen ze dvou značek a to Sony nebo Panasonic. Dvojice velkých hráčů Nikon a Canon jsou prostě lepší ve foto funkcích, segment trhu VIDEO-fotoaparátů přenechávají jiným. Také je potřeba si uvědomit, že kupujete techniku do budoucna. Kupujete si budoucnost. Když teď ušetříte co to jde, tak za pár měsíců zjistíte, že chcete víc, ale nová výbava vám prostě neumožní růst a budete kupovat za draho vše znovu. Takže rozhodně má cenu řešit i systém=čip fotoaparátů, zda hned z kraje FF či APS-C nebo M4/3.
Canon má samozřejmě svoje "kamery" na film taky, ale cenově trochu jinde (Možná se zdá na první pohled, že cena těla kamery je v pohodě, ale věřte, že vykrvácíte na ceně příslušenství). Přesto, kdyby to někoho zajímalo, postarší model Canon C100, dnes novinka na trhu Canon C200. Pro srovnání novinka od Panasoniku, filmový speciál Panasonic AU-EVA1. Ale to jsme už opravdu ve výčtu pro začátečníky jinde. Přesto, pokud to někdo myslí s filmem opravdu vážně, tak cca roční novinka Blackmagic URSA Mini nebo její větší bráška Blackmagic URSA. Kdo případně není omezen finančně, tak kamera zn. RED. Tam jste ale v cenách odpovídajících ceně nového hodně luxusního auta.
Pokud se vrátím zpět do reálného světa cenových smrtelníků :D a budeme řešit záměr, jak kameru používat, repsk. nač ji používat, je tu samozřejmě i segment reportážních kamer. Tady lze vybírat od lacinějších modelů, osobně doporučuji nepodlézat cenovou relaci cca 50tis za kameru. Plus příslušenství a jste tam stejně za cca 100tis. Ještě ideální je cca cenová hranice jen za reportážní kameru kolem 100tis + příslušenství. Možná někdo namítne, že se dá točit i s menšími kamerami a lacinějšími. To jistě dá, ale je tam mnoho nepříjemných kompromisů, na které přijdete při práci a zjistíte, že zde platí obligátní, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.
Mnou nastíněné částky asi mnohé zarazí, ale ty berte v potaz jen tehdy, pokud se s tím chcete živit, nebo přiživovat. Na koníčka postačí jiné modely, jako má v nabídce Petr Jelínek, např. Canon řady G, AX atd. Je taky potřeba hodně zvážit, co vlastně chcete točit. Reportážní kamery jsou prostě na něco jiného než "filmové" video-fotoaparáty. Určitě by se tu mohla rozjet debata, že ty kategorie se prolínají a oběma typy kamer se dají natáčet od filmů-dokumentů až po svatby a reportáže. To jistě jde, ale vyžaduje to už vyšší než základní znalosti a schopnosti ovládat kameru, abyste nemuseli řešit typ kamery a natočili v podstatě jakýkoliv žánr.
No, a pak ještě existuje řada speciálů, které se taky dají dobře využít, buď pro hezkou zábavu, nebo jako doplňkové (druhá, třetí) kamery. Jsou to ty různé sportovní GoPro nebo DJI Osmo Pro. Kategorie gimbalů s kamerou, viz ten DJI Osmo Pro, jsou nakonec vynikající řada kamer, které se dají využít jak na sport, jednoduchou redaktorskou činnost, tak i na hezká adrenalinová videa či home videjka. Výhodou u takových kamer je, že to příslušenství pak už k ceně kamery není tak drahé. A pokud někdo řeší jako hlavní limitu cenu přístroje, mohu vřele doporučit gimbaly pro mobily, např. DJI mobil. Jsou to takové stabilizační rukojeti, kam vložíte mobil a točíte jím. V podstatě investujete do kvalitního mobilu, který má pro mnohé i jiné využití, k tomu koupíte stabilizační gimbal rukojeť, nějaký mikrofonek a máte na různé YT blogy, vlogy vynikající alternativu. Mezi námi, tento způsob natáčení bývá v poslední době nejčastějš=pro mladé a drtivá většina videí končí stejně na YT.
Možná jsem se rozepsal až moc, ale je to takový výčet toho nejzajímavějšího na současném trhu s pokrytím většiny cenových modelů a možností, co by začínající "filmař" asi mohl chtít a potřebovat.
Re: Kamera pro umělce...?
Možná by nebylo špatné zadat finanční rozmezí potenciální videokamery. Appalacio má dobrý názor, co se týká kvality a (například) hloubky ostrosti videa, ale já bych se zeptal, jestli to dáma třeba nebude chtít spíše na práci reportážního charakteru. Protože pak bude ergonomie VIDEOKAMERY naprosto nepostradatelná. Upřesněme...
Re: Kamera pro umělce...?
Sony A7S II + příslušenství = cca 250tis
Sony A7S + příslušenství = cca 200tis
Panasonic GH5 + příslušenství = cca 120tis
Sony A6500 + příslušenství = cca 120tis
Panasonic G80 + příslušenství = cca 60tis
Příslušenstvím je myšleno zejména 1 až 2 objektivy navíc, baterie, grip, světlo, mikrofon, nějaké stativy, slider, filtry, brašna, karty, software atd.
Celé je to o tom, kolik člověk má financí a kolik chce, respk. může investovat v prvopočátku. Dá se i výrazně ušetřit a začít např. s technikou s druhé ruky s minimem vybavení bratru za 15tis, např. sehnat Panasonicg G6 nebo G7 + základní výbava