Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Rozlišení HD-videí...
Já se necítím být povolaný nad techniky výrobců! Já jen poukazuji na některé marketingové tahy výrobců, oni to nejspíš moooc dobře vědí,mna čem ušetřili, nebojte... ------------------------ Já mám svou práci , neboj, a video dělám z 90%, zatím, jako hobby. Nicméně jsem šel strastiplnou cestou poznání těchto ochcávek a kompromisů výrobců, než jsem na to došel co jakje a proč a rád na ně nezištně upozorním ostatní, aby ostatní netápali a nenechali se moc ošálit marketingem, neb jsem humanista. --- To je celé, proč to tady rozebírám nejen technicky a komentuji. Nic víc v tom nehledejte. ----------------------- A pixely v DGItálu JSOU důležité, nejdůležitější!!! Druhá rovina je, co jimi uchováte za obsah, ale tato diskuse není o umělecké stránce, ale právě o technické a pixelech a proto si dovolím být hrubý na svoji obranu: ------------------- Ty se dál nevyjadřuj k tématu o pixelech, jsešli jinde anezajímajíli Tě naštěstí! Přeji dobré světlo a ostrý (vždy se dá dodatečně vyumělkovat, rozostřit..., naopak NE!) obraz! :-)
Re: Rozlišení HD-videí...
Edo, ale skutečně už naposledy. Já se nepřu, ani nemusím, můj život je zcela jinde, Váš je v pixlech, lituji. Otázka tady od pana Správce zněla jasne : 1440 a 1920. Nic víc, nic míň. Pokud se cítíte být povolaný nad výrobci, proč nejste v jejich výzkumných týmech? Co vám v tom brání?
Re: Rozlišení HD-videí...
starecek - ano, není rozdíl příliš vidět za a) na špatně propojeném nebo nastaveném lCD zobrazovadle což ke problém až íé% LCD tV na rozdíl od PC LCD monitorů, které komunikují s PC bezchbně po DVI u TV tomu tak není!!!... Za b) zvětší vzdálenosti, ale HDV je právo o tom , mít velmi velký zobrazovadlo (nad 52"!) nebo menší ale sedět blíže jako u PC monitorů a tedy mít i jemnější rastr tedy alespon FullHD (1920x1080px) a to už je sakra znát, tedy jak kdo že..., jestli je obraz 1080 nebo 720! -------------------- Jenže, jak jsem již psal, ale těžkopádněji: 1080i je defacto dvakrát rychleji ale jen 2x540px!!!... Jasný! Tedy kamera 1080i scanuje v jeden časový moment jen 540 px/řádků!... To proto je 720p né jen subjektivně lepší!!!!!!! No a tedy jeli pro oko důležitý dle Tebe počet řádků, pak proto je 720p subjektivně lepší pro oko! ------------------------ Jenže! - postřeh oka je pro svislý pohyb dokonce horší -proto ojebal SONY/Canon právě svislé rozlišení a proto neva mnohým proklat ani anosciloscopu -CRT TV... A do stran právě že má oko lepší postřh, z dob kdy jsem byli ještě lovci a sledovali jsme únik kořisti do stran více, ale vodorovně (do stran) málo která kamera umí scanovat vodorovně tolik informací - 1920px, ale zase lecinější ojeb: jen 1440px a to není výrazně daleko od 1280 :-) ----------------------- Já ani Pavel se s Tebou nepřem, jen se chcem dobrat jak to je doopravdy a proč a nečteš to jen Ty tady! At tu úvahu vysledují všeci a naše omyly at si poopravíme, případně může někdo kdo ví konkrétněji jak to je , také zasáhnout a napsat: tak v tom se mýlíte! O to jde chlapi, neb z výrobců ty jejich technické kompromisy nedostanem, raději mlčí...
Re: Rozlišení HD-videí...
Stále stejné opakování, já se s nikým nepřu, ani s vámi, ani s Edou. Snažil jsem se jenom odpovědět na základní dotaz, který tady na začátku položil pan Správce. Tedy jaký máme (či nemáme) názor na podstatu rozlišení 1440 či 1920 bodů (pixlů-sloupců). A tam tvrdím stále stejné, že pro lidské oko je podstatnější (důležitější) pro dokonalý vjem svislá informace (tedy "řádkování"), a že tedy rozdíl PAL (576) a HD (1080) je velice důležité, naproti tomu 1440 či 1920 bodů (pixlů - sloupců) ve vodorovné ose není prakticky člověk štonc rozeznat. Otázka pana Správce nezněla, 1920 či 1280. Neníliž pravdou?
Re: Rozlišení HD-videí...
Stařečku :-) , to není zas taková propaganda, jako spíš realita, specielně v dnešní době neprokládaných TV. Berte jako bernou minci, že efektivní rozlišení obou těch systémů je pro diváka (laika) ze tří metrů na LCD TV prakticky identické (a přitom má mnoho výhod). Většina kamer dnes už začíná mít i neprokládané snímání (čipy, to i CCD, viz letošní novinky), zpracování také, režim 720/50p podporují kamery také a EBU ho doporučuje (po testech i zvážení okolností reality používání) taky. Zkuste to prostě jen zvážit, jak velký je doopravdy vlastně ten rozdíl, v těch dvou druzích tv signálu - fyzika je fyzika, realita zpracování, distribuce a technologie zobrazení má také svou váhu, rozdíl je skutečně (v obou okolnostech) prakticky zanedbatelný.
Re: Rozlišení HD-videí...
Ale o tomhle jsem se tady já nikdy nepřel, tedy rozdíl mezi "i" a "p". To je dáno technologií snímání dávno před propagandou JVC. Neníliž pravdou. Tohle není patent JVC !
Re: Rozlišení HD-videí...
Tady je odkaz na to jejich vysvětlení (názorné), vynechat případné mezery - http://www.disk.cz/disk/img/Dokumenty_WEB/JVCTour102005/HDVteorie.ppt
Re: Rozlišení HD-videí...
Jo, poptej. V tom je to "kouzlo", jak se chová rastr (něco jako žebřík se "špriclema" hodně blízko), pokud se vertikálně posunuje, na prokládaném a neprokládaném zobrazení (a jak na dnešním neprokládané LCD TV, která proklad odstraňuje sama). U prokládaného zobrazení "zmizí" o kus větší část obrazové informace, pokud ten "rastr" vychází "mezi" tv řádky. ALe je to fuk, já jen, že ta (tvoje .-) ) fyzika by měla i tohle respektovat. Někde u JVC kamer bylo kdysi názorné vysvětlení, točily pouze 720/50p (25p).
Re: Rozlišení HD-videí...
Nebudu se handrkovat, vše co nevím, na to se ptám jinde, např. ve Wikipédii. Tak.
Re: Rozlišení HD-videí...
Pleteš, zapomínáš v té fyzice na proklad vs neproklad, hooo :-)) .
Re: Rozlišení HD-videí...
Pave1:Nepletu se.Fyzika se tady tedy skutečně nedá oklamat.Hovg.
Re: Rozlišení HD-videí...
Co mě vede ke konstatování, že PC grafika dobře fullscreenuje? No to že se jednak vyvíjejí spíše jen pro hra a výpočet obrazu umělého, což je jiná výkonová klasa s daleko více proměnnýma než pouhé video , kde je obrazzmá dopředu a z klíčových snímků! ---------------------- A jednak, jak jste psal že to TV pak stejně přepočte -jsem oponoal že ne TV ale PC GK anebo Grafika playeru, video přepočte. ---------------------- TV má také svoji interní grafiku pro TV příjem, ale mnohé se nedají obejít ani u připojení PC po HDMI a vše opět znova ztrátově(!) přepočtou po svém pro svoji obazovku a né všechny zrovna štastně... No a výrobci AV techniky spíše a pomalu přebírají teprve v poslední době staré(!) grify (engine a kodeky a složité metody deinterlace) od IT výrobců GK, né naopak! Dobré technologie totiž stojí nemalé peníze! (Patenty na: HDMI s HDCP(!...), metodu deinterlace, resize, kompenzace pohybu v obraze, kodeky aj.) -------------------Tedy raději to video připravit vklidu v editoru a nenechat to na těch Tv s elektronikou v plenkách a také raději obrazovku i TV ovládat grafikou PC jako PC monitor, která je dávno technologicky jinde! To mi věřte, že jsem si tím jist! Hodně jsem si nastudoval např., od které grafárny za minimum peněz, je HW podporováno dekodování nejen videa v MPEG-2 či MPEG-2HD, ale i AVCHD H.264! Umí to kupodivu i starší GK, ale až s PCI-E a od modelů GF8500TG za 1500kč :-) Tady (a ze zkušeností a stovek(!) testíků co si dělám) beru tu jistotu, že to GK zvládne dobře, ba nejlépe, halvně deinetrlaci v realtime až při přehrávání. Ale né každý to umí nastavit, nebo používá né free PowerDVDpalyer, který toto pouze aktivuje na GK automaticky, krom toho, že si přinese s instalací výborné kodeky :-) ----------------------- Případně se dá u PC lecos doinstalovat (K-LitecodecPack) nebo nastavit na GK , SW plyaeru. Při kombinaci stolní player (HD palyer at už Blurej či neblůrej (HD-DVD aj.)) přimo do TV , případý problém přehrávání nejen HDvidea, často jen změnou v omezeném menu Tv ale ani playeru to není nicmoc, taky nevyřešíte!!! Někdy až koupí jiného playeru neb dokonce TV!!!... ------------------ Ano, oko je pi..., ale jak čí oko! Já jsem asi moc náročnej divák??? :-() (jsem i Fotograf od mládí, možná i proto. Mám i oční vadu jednoho oka (právě na barené rozlišení) a říkává se, že takovým lidem hned vadí mnohem drobnější nesrovnalost v obraze, 50Hz blkání Tv doknce nesnáším a také ultrafrekevnční pištění VN trafa u zapnuté CRT TV slyším i z vedlejší místnosti! Jsem asi divnej :-()
Re: Rozlišení HD-videí...
Re: Rozlišení HD-videí...
Začnu od konce: Pavle1, nemyslel jsem poměr stran obrazu 5:4, ale stnadart SD rozlišení(!) že je v poměru 5:4 (720/576) a tedy proto pořebuje nutně také v hlavičce údaj o AR 4:3. jinak není nutný žádný údaj, kdyby byl teoreticky 768x576 ale je bohužel kompromisní právě kvůli snadné výrobě obojetných kamer PAL i NTSC aby měli alespon jednu základnu rozlišení stejnou, jak jsi správně trefil hřebíček na hlavičku. Jojo, výrobní kpromisy , to sou krisy! Proto ten zmatek již v SDVideu... ------------------- Starecek - přepočet udělá PC grafika :-) Přece PC grafika a její rozlišení na výstupu musí štymovat s nativním rozlišením LCD panelu ne?!!! I když zobrazuje PC třeba fotku 3500x2500px nebo video o jakémkoliv rozlišení, PC grafika to udělá dobře a vše vždy(!) přepočte na výstupní rozlišení, které opakuji musí být stejné(!!!!!) jako rozlišení LCD nebo Plazma obrazovky!!! ------------------ Vše udělá zaručeně správně, neboj se, krom deinterlace a AR! V tom je často bordel!!! A né každý to umí ovládat a né každý používá monopolistické WMV od Microsoftu a jeho player, který jiná AVI pro změnu neumí správně zobrazit... PowerDVDvideo zase není free!... -------------------- A jak pixely tam pixely sem??? Pak v tom nemá být bordel a často čučím na šílenosti moje oko drásající... Jsi v digitálním světě! Zapomen na analog! Tam se pracuje s poměrným, relativním poměrem stran... (z dob anamorfného záznamu na filmpvý pás , kdy se široký obraz stlášel anamorfní válcovou čočkou opět do políčka 4:3 a promítačky jej zase roztahovaly na plátno, tam opravdu nebyly pixely a s optikou šli deformační a oddeformační kouzla navíc bez ohledu na mnoho milionů jemných zrníček citlivé vrstv filmu, ale tady je konkrétní daný počet Px a při malém rozdílu to dopadne jak dvě síta přes sebe a pohnešli jedním, nebo budeli mít jiný rastr, budou interference- opakujícíse neprůhledná místa!!!...). Digitál pracuje s absolutním rozlišením a ideálním tvarem pixelu -čverci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! U souboru bez rozměru u obrazovky o konkrétní velikosti a čtverecový! ---------------------- V IT je vše, i video!, jen graf, obraz je jen matice s údaji XxY a body! Prostě matematika :-) A u fotek také nepoužíváme jiné AR než je poměr rožlišení souboru v px ne?!!! Proč né u videa???...:-( ------------------------- Já jsem kupříkladu jen dokumentarista, nedělám si ambice na filmeček s efekty a uměleckým obsahem už vůbec né!:-( Neumím to! No a pro dokument mě zajímá právě co nejrealističtější podání reality! :-) --------------- Proto to řeším tak moc technicky. Ale klidně se vrat k celuloudu a budeš mít vyskou kvalitu i bez ohledu na nějaké pixely -akorát ta cena, střih a ozvučení (zvuk kamery na celuloid nenahrávají!) a distribuce krom kin mezi lidi, co nemaj promítačky, bude jaksi problém ne?... :-) :-) :-) A proč nemít i umělecké videodílo v dobré obrazové kvalitě??? A dostupné mnohým?! Tedy v HDV! :-)
Re: Rozlišení HD-videí...
Jinak 720x576 je PAL tv norma (pro zpracování, záznam a přenos TV obrazu). Je ale multiformátová (společná i pro NTSC, obraz PAL 4:3 i 16:9 je v ní "vnořený" jako 702x576 bodů). Při zobrazení se těch 702 pixelů roztáhne buď na 768 nebo 1024 x 576 (tedy obraz 4:3 square nebo 16:9 square = pro zobrazení). Správné AR je tak 1024:702 pro širokoúhlý a 768:702 pro 4:3 obraz, pak je kruh kulatý, jak říká klasik (tedy na některých zobrazovačích .-) ). Pro úplnost NTSC má v 720 taky "uši" (jsou potřebné z technologických důvodů, to je stejné i u PALu, pro toleranci čas. chyby + převody do a z analogu), je tam jako cca 710 bodů (počet řádek je ale 480). PAL se tak pro zobrazení roztahuje, NTSC naopak zmáčkne ;) (ze 710 na 640x480, pro 4:3), mají výhodu :-)) (ty technologické přesahy se do výpočtu AspectRatio aneb poměru stran nezahrnují, ten se počítá jen z "čistého obrazu", takže žádné 5:4, to je nesmysl).
Re: Rozlišení HD-videí...
oprava - 1920x1080, to je hned .-) .
Re: Rozlišení HD-videí...
Stařečku, v jednom se pleteš. Efektivní vertikální rozlišení je u systému 1980x1080/50i a 1280x720/50p (!) prakticky stejné. K tomu připočti, že záleží na kvalitě zdroje (technologie snímání) a k tomu, že LCD zobrazovače jsou neprokládané (a dělají různá elektronická kouzla se signálem 1080/50i). Ze 3metrů je to pro běžného diváka stejné, pro distribuory tu pak je důležitá okolnost, že neprokládanému 720/50p stačí o 20pct nižší dat. tok k subjektivně STEJNÉ kvalitě (dělá se na to řada testů, objektivních i subjektivních). Pozor tak pořád na ty dvě věci - kvalita originálu (snímání) i realita distribučních cest mluví jasně pro 720/50p a ne pro 1080/50i. Jak sám říkáš, důležitý je obsah, ale přesto je tohle taky dobré vědět .-) .
Re: Rozlišení HD-videí...
Re: Rozlišení HD-videí...
Jo!, při resize (hlavně svisle!) nezapomente nejprve zařadit filtr Deinterlace (ale jaký není jedno!), jeli vaše videao, předpokládám , prokládané (Interlaced)!!!! Nebo mi pošlite kousilínek vašeho videa 1440x1080i a já z nej udělám 1280x720p co vy na to? Jestli pak poznáte rozdíl při podobném dat toku? I když von bude stačit i menší :-)
Re: Rozlišení HD-videí...
Jenže rozlišení SD videosouboru je standartně maximálně 720 (x576, víc ani stolní mašiny nezdekodují z 99%!) tedy 5:4 rozlišením a pouze s AR (poměrem stran, řekněme třeba v cm) 4:3... :-( ---------------------------- Digitál nezná PAL nebo NTSC, to je důležité jen pro analogové AV výstupy kamer, stolních playerů... Né pro vidosoubor (PC soubor) ani pro HD rozhraní jako je VGA, DVI, HDMI. Zná jen rozlišení a fps případně prokládání a rozdílné AR, než je poměr rozlišení..., pro player aby video stejně rozpočítaly správně do krajů obrazovky ve správném poměru stran. Nenechme to však na nich! Udělejme to vklidu v editoru dopředu raději! -------------------- Z 1440 na 1280 se pixely nevypouští, ale přerastruje so obraz - přepočte se chytře jako u digifotrk z průměrů více pixelů a vytvoří nové pixely :-). A HDV je navíc editovatelnější a kompresibilnější právě díky většímu rozlišení- jemnějšímu rastru- více Mpx a s menší ztrátou než SD video o již tak melém rozlišení 0,4Mpx...(720x576). ----------------------- Moji známí nemají ani tak DHTV (TV=TeleVision -TV přenos!) jako spíše "jen" to HD a tím je zobrazovadlo -minimálně PC monitor a tím HD je již i starý CRT PC monitor!!! a PC je tím HD palyerem :-) a stačí od 1,6 od 2GHz a DVD-ROM má minimálně 90%PC :-) Nebo přes USB Flashku či externí HDD jim video dodám :-) ------------------------ No a fotky stejně prohlížejí na PC monitoru, nemajíli big LCD TV a taky jim to neva, hlavně že pochipili mnozí, že na CRT TV je to hnus... a na LCD monitoru paráda!, no a HDV jsou takové jakoby hejbací fotky :-) Repro i lepší vícekanálové dokonce má u PC snad každý vlastník PC ne?! --------------------------- Ano , obraz je jen iluze, šálení zraku -kor komprimace! Je to jen vjem a do-jem lidí se různí! Mnozí jsou bohužel slepí a hluší... :-( Ještě že jste Vy přišel na to točit vždy v HD, neb i po přepočtu na SD tím, že je předloha mnohem lepčí (to platí i o přepočtu z 1440 na 1820 jak jsem opět oponoval!), je pak výsledek i v SD lepčí a mnohem! SD kamery a záznam maj totiž i menší rozlišovací schopnost nejen detailů ale i barev!... :-( Mnozí mě totiž dříve pranýřovali, že točit v HD pro SD je nesmysl... Aniž by si to ověřili, dokud sami koupili HD kamči a mrkali na drát již na HDV na svých PC monitorech a zjistili také, že problém přisuzovaný LCD technoligii byl spíše v nekvalitě SD videa... Ale já nésu teoretik pouze! Udělal jsem si již snad tisíce testíků a vidím ne?! :-) Tak neteoretizujete skepticky a zkuste si převést kousek z 1440 na 1280 a pak mudrujte :-)
Re: Rozlišení HD-videí...
Eda: Kde vzal "Pavel1 768??? a PAL???", no právě, PAL je klasicky 4:3, tedy 576/3*4=768 !!! Tedy nikoliv těch stále proklamovaných 720. To je stejné, jako těch 1440 :). A k tomu že "1280 není daleko od 1440". Je to stejná degradace obrazu, nebo musíme zase nějaké ty pixélky vypouštět, že?! Co když tím přepočtem, který tak vehementně obhajujete, Edo, vyhodíme právě ty nejdůležitější pixly? Penetrace PC v obývácích u HDTV v čR i za jeho hranicemi je minimální, nevím, kde máte své přátele, já ve všech možných (či nemožných koutech-hodně cestuji). Jo, v pracovnách nadšenců, tam je to samosebou jiné (já např. mám před sebou HPw2408-tedy 1920x1200 a manželka HP LP3065-tedy 2560x1600-kvůli fotografii ...). Ale klasické obýváky, tam jsou DVD přehrávače napojeny na TV (LCDTV). A málo který z těch přehrávačů "umí" překousat XVid v HD. Bohužel. Samozřejmě, že má cenu točit (a ukládat)v HD (HDV). I mě to dost dlouho trvalo, než jsem na tohle přišel. Jenom nepodléhejme dojmu, že těch 1440 sloupců je nějaká strašná degradace obrazu. Na rozdíl od zvířat je člověk prakticky slepý a hluchý, jenom díky tomu je možno poslouchat CD a dívat se na film (či video). A k tomu je nutné si právě uvědomit (což už dávno před těmito diskuzemi zjistili jiní-z toho pak vzešly Normy), že pro dobrý "vjem" je pro člověka dalece důležitější svislá informace (tedy řádky) nežli vodorovná (tedy sloupce).
Re: Rozlišení HD-videí...
Starecek - neblbni, 1280 není daleko od 1440 řádově! Ale záznam 1440x1080i doporučuji jako výstup udělat budto 1920x1080p nebo raději 1280720p a fps ponechat samosebou! Akorát z "i" udělat "p" a AR 16:9 i rozlišením!!! A nenechat to náhodě jak to kdo bude přehrávat... Tak jsem to myslel, když to zjednoduším. ----------------------- A jasně že stačí stávající DVD+-R případně za facku DL (dvouvrstvé) s 9GB :-) Komu né?! I kdyby byl záznam s 20Mbit/s/8=2,5MB/s x60s=150MB/min a tedy na 9GB (9.000MB) se vende právě hezkých 60min :-) Pro home je 60min, i když HD, nudy ažaž... :-) Ale Xvid nebo H.264 stačí i 3 až 6Mbit/s pro 1280x720p a 6 až 9Mbit/s pro Full (1920x1080p) :-) ---------------------------- Tedy i ve FullHD dostanete na stávající medium DVD DL 2h!!! záznamu a to je hooodně v pohodě, na to že HDV již dnes mnozí přehrají doma na DVD-ROM v PC bez investice!!!!!!!!! :-) :-) :-) Penetrace (rozšíření) PC s DVD-ROM mechanikou je dnes v čR velmi vysoká :-) Stejně je HDV určeno jen náročným divákům, nehažte sviním perly! Těm přepočíst až hotové HDVideo na DVDvideo 720x576 px (nevím kde vzal Pavel1 768??? a PAL???)...
Re: Rozlišení HD-videí...
Pokusím se vstoupit do diskuze svým způsobem.Pracuji s videem již mnoho let a jsem rád za každý pixel, který nám reálně přibyde do záznamu.Obálka SD záznamu 720x576 byla matoucí od prvopočátku.Byli jsme rádi, že nám ze záznamu leze 300 řádek horizontálního rozlišení, v lepším případě 500 řádků.V amatérském záznamu vzhledem k různým omezením nebylo nikdy možno využívat kvalitnější záznam a to se promítá také do současných podmínek HD záznamu v amatérské praxi.Obálka záznamu 1920x1080 či 1440x1080 má něco kolem 1000 řádků horizontálního rozlišení.Je nesmysl porovnávat profi záznam 1920x1080i s velkým datovým tokem a pidi kamery za "pár" kaček.
Re: Rozlišení HD-videí...
Pro správce - je třeba rozlišovat formáty obrazu a formáty záznamu, to je vše. První jsou (v HD) jen dva, těch druhých je nepřeberné množství. Snad pomůže analogie k SD - formáty obrazu jsou také dva (1024x576 a 768x576 PAL), záznamových formátů je mnoho (VHS- S-VHS, Hi8, D8 DV, DVCAM, DigitalBetacam, D3, D5, 1C, Betacam SP atd). Obraz se prostě jinak ukládá a jinak přehrává (na zobrazovači).
Re: Rozlišení HD-videí...
Eda nás tady sice nabádá :"Používejte jako výstup bez iohledu na druh záznamu: 1280x720p a budto 25 nebo 30 fps (v digi je to jedno čím víc tím líp! ale v násobku frekvence záznamu a obrazovek) nebo 1920x1080p ano "p" a zase třeba 25 nebo 30 fps ideálně pak 50 nebo 60 fps :-) Nic jinýho nekombinujte! ", ale problém je v tom, že současné kamery, točící v HDV využívají většinou HDV2, tedy těch slavných 1440x1080 (a se nám to líbí či nikoliv). Degradovat tento záznam na 1280x720 je přinejmenším stejným "zločinem" jako jeho tzv. FullHD, tedy 1920x1080. Pokud mě kamera točí 25(resp.50) neudělám z tohoto záznamu nikdy 30. Že? Snít o nějakém "absolutním dokonalu" je bohužel nesmysl. Nevím kam Eda ukládá (a jak) svoje záznamy (když je chce krom sebe někomu ukázat). Tady jsme zase bohužel nuceni využívat komerčních možností, a již SD záznamem na klasické DVD neb v budoucnu pro HD snad BR (osobně BR vůbec nefandím). Ukládat video jen jako "surová data" také není řešením, kdo a kde se na "můj výtvor" bude koukat - hlavně čím ! Všichni doma u TV nesedí s PC či notebookem! Před časem bylo JVC vskutku na vrcholu v HDV záznamu (těch 1280x720), ale časy se mění, pro JVC bohužel velice špatně (nehodlám investovat do amatérské kamery něco kolem 200 000Kč). Né každý má už dnes doma FullHD LCDTV 1920x1080 a také zdaleka né každý divák ten detailní rozdíl postřehne. Celý svůj amatérský filmařský život tvrdím jedno, žádná sebedokonalejší technika nenahradí obsah. Nejdůležitějším je TO, co na tom videu JE! Když bude mít někdo SUPER 1920x1080-50p film, ale obsah bude podprůměrnou zmateninou, kde mu bude tleskat ? Eda za kvalitní zobrazení ?
Re: Rozlišení HD-videí...
Dobře, Edo, ale v zadání problému, tj. vysvětlit "otázku 1440 versus 1920 svislých linek, jsme přes 100řádkové litánie zase nepostoupili nikam dál. Doporučuji počkat, až přijde novější z diskutujících, respektive s novějším názorem. Opakování není vždycky čísi matkou, by se tím vždy snažím prokousat... :-D)
Re: Rozlišení HD-videí...
No jen dodám, že nejde ani tak o obdélníkový pixel u anamorfu, jak někteří mlží zjednodušují vysvětlení lajkům, což je v IT nepřípustný termán, neb matematická matice(defacto graf!) či mřížka , u souboru jen teoretických údajů XxY px, je vždy z ideálních pixelů. U obrazovky pak o konkrétní danou mřížku XxY px a u LCD a Plazma vždy opět čtvercové! Pixel souboru nemá rozměr!!! Pixel obrazovky pak ano! ---------------------- Jde o to, že obraz se bez ohledu na jeho poměr stran (v cm nebo mm -jednotky se při poměru vykrátí, žeano) zapíše do této matice pixelů o poměru stran rozlišení(!) jen 4:3. Při roztažení nejde opět o nějaké obdélníkové pixely, ale o interpolaci- tedy přepočet na jiné rozlišení obrazovky, at již jde o LCD monitor 1280x1024, nebo 1600x1200 nebo o LCD(TV) 1920x1080 :-) U toho vodorovného -horizontálního rozlišní jen 1440 jde o ztrátu jak psal Pavel! Opětovné natažení na 16:9 ale má jistý smysl s ohledem na vyšší rozlišení než bylo u miniDV, kde degradace širokoúhlého obrazu do příliš malého rozlišení souboru (720x576= jen 0,4Mpx...), způsobila velikou ztrátu informací, dat a opětovné roztažení na širokoúhlý pak bylo hnusný rozplizlý obraz... Přesto to znát i u 1440 vs 1920 za předpokladu odobné kvality kamer mechanicky - objektiv a CCD a u FullHD zobrazovadla, okem znát! --------------------- Navíc 1440 je spojeno vždy s prokládáním!... Tedy na vác sice při 1080i 25fps blikají snímky o 50Hz -psal jsem a víme tedy již, že prokládaný obraz je scanován i zobrazován nadvakrát, ale v jedné sekundě, tedy má obrazovou frekvenci 50HZ i když se uvádí 25fps , což je ale defacto další ojeb, neb na vás blikají půlsnímky o 50Hz nebo také lze napsat o 50polo-fps. Tedy je to jakoby na vás blikal obraz sice rychleji ale jen o rozlišení 1440x540p 50fps/50Hz. LCD a Plazma TV ale prokládání nezná a grafika PC nebo elektronika TV musí udělat z 25fps "i" udělat 25fps "p"! Ale to je pak jen 25Hz!!!!!!!!!!!!... To už je pak lepší HDV1 1280x720 od pionýra v AV technice: JVC :-) ----------------------- 1280 není příliš daleko od 1440 a rychlé blikání 540 snímků/s ale ob-řádek, tedy prokládaně... není lepší než 720 naráz i když zatím čatěji "jen" o 30fps. Mě okem přijde hlavně na dokument lepší raději záznam 1280x720p 30fps než 1440x1080i 25fps. Obojí se pak na FullObrazovce musí přepočítat grafikou PC nebo interní grafikou TV!!! A to "p" (progresivní) video 1280x720 je častěji zobrazováno správněji co jsem kde viděl a testoval a je i rozlišením 16:9 :-) Má přitom menší dat tok :-) Mnoho ripů filmů nebo ukázek HDV je právě v tomto IT bližšímu způsobu záznamu, neb se blíží spíše sekvenčnímu digitálnímu focení než video s "i" (prokládáním) a neshodným poměrem stran a rozlišení obrazu převzatého z historie - z oboru celuloidového filmu... (tam ovšem zhuštění širokoúhlého obzrazu ze stran, mělo díky jemnému rastru citlivé vrstvy s ekvivalentem mnoha desítek Mpx, smysl a nedšlo k takové ztrátě informací a tedy rozlišovací schopnosti při opětovném roztažení při projekci z filmového pásu.:-) --------------- To ale do digisvěta dle mě nepatří!!! Zbavme se toho! Bude to jinak neustále problém pro mnohé, jak dokazují diskuse! Už mě unavuje vysvětlovat, co je to "i" a anamorf a letterbox a proč maj lidi video obraz placatý, vroubkovaný nebo zvojený kontury- duchy , cukaný a pod......:-( Používejte jako výstup bez iohledu na druh záznamu: 1280x720p a budto 25 nebo 30 fps (v digi je to jedno čím víc tím líp! ale v násobku frekvence záznamu a obrazovek) nebo 1920x1080p ano "p" a zase třeba 25 nebo 30 fps ideálně pak 50 nebo 60 fps :-) Nic jinýho nekombinujte!
Re: Rozlišení HD-videí...
Dobře, pokračujme "po Edovi" logikou, kterou všichni známe: HD-videa NEZNAJÍ jiný poměr stran, než 16:9. Ale 1440x1080 je jednoznačně 4:3, čili poměr stran, který jasně z principu k HD-videím nepatří. časté vysvětlení široúhlých obdélníkových pixelů, kdy na obrazovce se následně vytvoří plné/full-HD, mi sice moc nevoní, ale nakonec to tak nějak bude... Přehrávače v PC indikují při ukázkách 1440 či 1920, co uznají za svoje; a dokonce se stává, že jeden si stejný klip napíše 1440 a druhý tomu klipu přiřadí číslo 1920. No nic, však sem přijde víc lidí a třeba někdo dá dokonalejší vysvětlení nebo na něj odkáže. :-)
Re: Rozlišení HD-videí...
Je třeba rozlišovat dvě různé věci - typy HD zobrazení a formáty (HD) záznamu. V prvním případě říká evropská TV norma (EBU), že v současné reálné TV PRAXI jsou podporovány zatím pouze DVA druhy zobrazení (z hlediska "rozměru" aneb systémového rozlišení) - 1920x1080 a 1280x720. Z hlediska záznamu tohoto obrazu ale existuje velmi mnoho ZÁZNAMOVÝCH FORMÁTů (ne tedy jen dva, ale skutečně mnoho, HDCAM, HDCAM SR, HDV, AVCHD, DVCPRO HD, Sony XDCAM SQ a HQ a HD, atd), od "spotřebních" (jako dříve byla např. VHS) až po profesionální. Hranice mezi těmito formáty ("profi a laik") je vedená mezi potřebnou kvalitou (pro pořízení, zpracování a distribuci - různě náročnou v každé této kategorii). A nakonec (asi) ta očekávaná odpověď - Každý tento formát záznamu používá nějaký druh komprese, více či méně ztrátové. Záznam "anamorf=zmáčknutě" aneb 1440x1080 je tak jen další pomocnou kompresní metodou (při přenosu či uložení HD signálu), tedy zmenšuje objem dat (podobně jako v SD u 16:9, které je také stranově pro uložení či přenos zmáčknuto). Je tu tak vždy otázka, co je lepší - zda plný záznam (1920x1080) ale "s více ztrátovou" komprimací nebo zmáčknutý záznam s "o něco méně ztrátovou" komprimací. často ale lidé (laici) zapomínají na fakt, že primárně o kvalitě výsledku rozhoduje především kvalita technologie použité při snímání (tedy např. kvalitní optika; použitý druh snímání - elektronický, filmová surovina; kvalita čipů aneb profi 2/3 CCD vs poloprofi 1/2 nebo 1/3 CCD či CMOS; kvalita nasvícení scén atd) a také kvalita následného zpracování (v profi pro "A" kvalitu probíhá nekomprimovaně nebo s prakticky bezeztrátovou komprimací). Takto vyrobený master bude mít vyšší kvalitu i v 1440x1080, než špatně nasnímaný/nekvalitní technologií/ full HD záznam 1920x1080, zpracovávaný například výrazně ztrátově (často jde o výrazně podsamplovanou informaci o barvě, lidské oko vidí lépe čB, což výrobci levnějších kamer dobře vědí; výsledkem je ale při vícenásobných přepočtech výrazná ztráta kvality barev). Rozdíly jsou pak tedy v tom, že z kvalitního masteru vychází distribuční komprese i v 1440x1080 kvalitnější, divákův komfort je vyšší. Vždy ale záleží na kvalitě celého průběhu zpracování ("full HD" u spotřebních kamer je spíš marketing, daleko víc pomůže kvalitní čip či dobrá optika). HD jako takové má smysl spíš ve vztahu k větší velikosti plátna/projekce při sledování (říkejme tomu třeba domácí kino), kdy SD rozlišení už začíná viditelně "rušit" (nestačí). Takže smyslem je stejná kvalita obrazu jako v SD, ale na dvakrát větším plátně .-) . A nakonec ještě dodatek - v HD je "úzkým hrdlem" opět vertikální rozlišení systému (1080i a 720p jsou v tomto prakticky shodné, nebo 720p se lépe komprimuje, rozdíl bude až časem v 720p vs 1080/50p), než to horizontální rozlišení. Výsledný divákův dojem je ale (jak už bylo zmíněno) vysoce ovlivněný tou kvalitou snímání a zpracování. Rozdíly ve výsledku mohou být velmi výrazné (i v závislosti na druhu technologie použité u zobrazovačů, CRT, LCD atd).
Re: Rozlišení HD-videí...
Já bych to prokládání nezatracoval. Takoví utopenci v kyselém nálevu, prokládaní cibulí a papričkami...
Re: Rozlišení HD-videí...
No pane Správče čekal jsem, kdo se první ozve a velice názorně problematiku "osvětlí".
Re: Rozlišení HD-videí...
No, mám k tomu toto: Já jsem spíše ze světa IT (počítačů) a tam je pouze rozlišeníXxY a né řádky a sloupce... To používají spíše jen filmaři, kteří žijí ještě z analogového osciloscopu-CRT TV a TV vysílání s řádky... Navíc s prokládaně scanovaným a reprodukovaným obrazem!!!...(obřádek a nadvakrát) Ale jednotlivé půlsnímky pak vykazují časový posun v zobrazení pohybujících se objektů!... LCD TV ale i Plazma TV jjsou však digitální zařízení a to se stejně jako PC s řádky a prokládáním jaksi nestotožnuje! Zná spíše "jen" zobrazení matematické matice XxY tedy grafu obrazu a fps! Nakonec se i zdroj prokládaného videa stejně musí alespon při přehrávání na digi strojích a zobrazovadlech nějak(?!...) přepočíst na rozlišení obrazovky s konkrétním počtem px (rozlišením) a zobrazit progresívně! Na LCD PC monitorech a LCDTV a PlazmaTV progresívně na obrazovce s konkrétním rozlišením XxY, tedy né jen s řádky a né obřádek postupně jako u prokládání a osciloscopu -CRT TV!... ------------------------- A za 2.svislé rozlišení, jestli 1440 nebo 19020, má smysl! Rrádoby FullHD video jen o 1440Px je prachsprostý anamorfní záznam jako kompromis u miniDV, kdy obraz poměrem stran obrazu sice 16:9 má na výstupu rozlišením zase jen 4:3 a tedy stejná jako v modu obrazu poměru stran 4:3 a jen se také roztáhne interpolací do stran až při přehrávání playerem/grafikou na celou FullHD obrazovku, ale informace navíc neobsahuje jako opravdové FullHDvideo o 1920Px! ------------------- S obojím kompromisem -prokládáním i anamorfním-zdeformovaným- zhuštěným záznamem obrazu o poměru stran sice 16:9 ale do matice bodů XxY rozlišením zase jen 4:3..., uživatelé bojují a denně v diskusích nechápou ano prokládání ani anamorfní záznam... To nechápou často ani profíci akonstruktéři TV ale ani techinci TV studií.. ------------------- Tedy navrhuji: Smrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrt prokládání a anamorfu!!!! :-( Dělejte video alespon při výpočtu tak jak jste se již mnozí naučili na PC digi fotkami: poměr stran obrazu i poměr rozlišení XxY se rovnají!!! Ted když obraz 16:9 poměrem stran, tak i rozlišením 16:9! :-) A žádný prokládání! Raději převést při editaci prokládaný video na progresív, když už to přepočítáváte a když to ani HD kamery zase neumí progresívně nebo v jiném rozlišení než 16:9... , tedy ty dostupné kompromisní... (jen 99% kamer...) Nebudou s tím lidé denně zápasit a čučet na zubatý nebo dvojitý či rozmazaný či spláclý obraz...